Nikotin bandının orucu bozmayacağı şaibesine Diyanet fetvası!

Sigara tiryakilerinin Ramazana aylarında kullandığı nikotin bandına dair Diyanet İşleri Başkanlığı jet hızıyla bir açıklama yaptı. Web sitesi üzerinden yapılan açıklamada nikotin bandının orucu bozmadığı ve kullanılabileceği açıklandı.


Nikotin bandının orucu bozmayacağı şaibesine Diyanet fetvası!

Ramazan ayına girmemizle beraber orucu bozan ve bozmayan şeyler hakkında üst üste açıklamalar gelmeye başladı. Sigara içen insanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi ise Nikotin bandının orucu bozup bozmayacağı oldu. Konuya dair detaylı bilgiler vereceğimiz oruç ibadeti hakkında genel bilgileri de ele alacağız. Nikotin bandı vücuda yapıştırılan bir yara bandı gibi görünüyor. Bel üstünde bir bölgeye yapıştırılan nikotin bandının orucu bozup bozmayacağına en net yanıtı Diyanet Bakanlığı verdi.

DİYANET SİGARA TİRYAKİLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Sigara kullanan ve oruç tutan vatandaşlar, nikotin bandı şaibesi sebebiyle zor günler geçiriyordu. Diyanet Bakanlığı’nın web sitesinden yapılan açıklama nikotin bandının orucu bozmadığı garanti altına alındı. Ramazan ayında oruç tutan sigara tiryakileri iftar vaktine kadar Diyanet’in garanti altına aldığı haber ile nikotin bandını kullanabilirler. Diyanet teknik olarak vücuda giren yalda vücuttan çıkan bir şey olmadığı sürece orucun bozulmayacağını söyledi.

YEME, İÇME YADA BESLENME ANLAMINA GELMİYOR

Merak edilen konulardan birisi ise ilaç kullanımı hakkında oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesinde yapılan açıklamada nikotin bandının orucu bozmayacağına dair açıklama yapılırken, vücuda sürülen yağ, merhem yada krem gibi maddelerin de orucu bozmadığı açıklandı. Yeme, içme ve beslenme içermeyen her türlü eylem orucu bozmuyor. Vücuda giren şeylerin ve aynı zamanda cinsel ilişkinin orucu bozduğu söylenirken, nikotin bandının kullanılabileceği ifade edildi.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Ramazan ayında en uzun orucu Sinoplu vatandaş tutacak

Ramazan ayında en uzun orucu Sinoplu vatandaş tutacak

Ramazan ayı 6 Mayıs Pazartesi günü başlıyor ve sadece 29 gün sürecek. En uzun orucun Sinop'ta ve en kısa orucun Hatay'da tutulacağı cennet ülkemizde Ramazan ayı heyecanı şimdiden başladı. Dünya üzerindeki en kısa oruç zamanını da bu haberimizde ele alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.