Nijerya’ya meteor düştü haberi doğru mu? Meteor nedir?

Kötü haber konusunda 2020 yılı çığır açtı adeta. Üstelik duyduğumuz haberler öyle sıradan haber de değil… Deprem, salgın, çekirge istilası derken şimdi de meteor düşmesi! Sosyal medyada dolaşan ‘meteor düştü’ iddiasıyla paylaşılan video bir süredir konuşuluyordu. Nijerya’da gerçekleşen patlamada kilise binasında yaşayan bireylerin yaralandıkları söylenirken olayın gerçekleştiği yere ait görüntülerden oluşan video ‘meteor düştü’ yorumlarıyla paylaşıldı. Gerçek ise kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Peki, meteor gerçekten düştü mü? Meteor nedir? Uzmanlar ‘meteor düşmesiyle ilgili olarak neler söylüyor?

Sosyal medya, Nijerya’ya düşen meteor haberiyle çalkalandı bugün. İddialara göre Nijerya’ya düşen meteor yüzünden çok sayıda insan ağır yaralanmış ve bir o kadar kişi de hayatını kaybetmişti. Hatta meteorun düştüğü yerde açılan devasa bir çukurun da görselleri ve videoları mevcuttu.

Patlamanın ardından bölgedeki pek çok binanın, okul ve kilisenin yıkıldığı söyleniyordu. Tabii, bu iddia çok kısa bir süre içerisinde sosyal medyada büyük yankı buldu.

Nijerya’ya meteor düştü haberi doğru mu? Meteor nedir?

Depremler, koronavirüs salgını, İran’dan gelen çekirge istilası falan derken bir de meteor mu düştü, 2020 ne biçim bir yıl oldu böyle diye hayıflananlar için hemen açıklığa kavuşturalım. Salgın var evet ama henüz dünyada yaşanan felaketler listesine meteor çarpmasını eklemedik. Yani şimdilik eklemedik, gelecek zamanlarda ne olur bilemeyiz. Peki, sosyal medyada hemen hemen herkesin paylaştığı bu görüntüler bir meteor çarpmasına ait değilse neye ait olabilir?

Onlarca insanın dev bir çukurun etrafında toplandıkları görüntüler, Nijerya’nın Onda eyaletinde yer alan Akure şehrinde çekilmiş. Buradaki bir maden ocağının yakınında yaşanan patlamanın ardından oluşan bu çukurun meteor çarpması sonucu oluşmadığı, resmi kanallar tarafından da onaylandı. Patlayıcı taşıyan bir kamyonun patlamasıyla oluşan bu çukurun içine aracın da gömülmesiyle meteor iddiaları ortaya atılmış oldu.

Meteor düşmesinin neden olduğu iddia edilen çukurun videosu sosyal medyanın en çok konuşulan konu oldu. Nijerya’da patlama ardından oluşan dev bir çukurun meteor yüzünden gerçekleştiği öne sürüldü. Öte yandan Nijerya’daki görüntülerin ise gerçek olmadığı çukurun maden çalışması nedeniyle ortaya çıktığı belirtildi.

Nijerya’ya meteor düştü haberi doğru mu? Meteor nedir?

METEOR NEDİR?

Meteor düşmesi olduğu iddia edilen görüntüler ardından “meteor” ve “meteor düşmesi” terimleri tekrar gündeme geldi. Göktaşları bazen Dünya’nın atmosferine girer. Atmosfere giren göktaşlarına meteor denir. Genellikle kum tanesiyle çakıl taşı arasındaki büyüklüklerde olan meteorlar atmosferde yanar.

METEOR DÜŞMESİ NEDİR?

Objeler dünyanın atmosferine girdiği andan itibaren sürtünme, basınç ve diğer kimyasal etkileşimlerin de sonucu olarak ısınmaya ve sonrasında bu ısıyı yaymaya başlar. Böylece meteora dönüşmüş olur ve “ateş topu” oluşturur. Kayan yıldız olarak da bilinir. Astronomlar en parlak olanlara bolit derler. Gök taşlarının atmosferi aşıp da bıraktığı etkiler kendi aralarında çok çeşitlidir. Jeologlara göre, bolitler krater oluşturabilecek büyüklükte meteoritlerdir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin gök taşı girer. Ancak bunların beş yüz kadarı buharlaşmadan, yere gök taşı olarak düşer.

METEOR DÜŞECEK Mİ?

Dünyaya meteor ya da göktaşı çarpacağı iddiası son günlerde internette ve sosyal medyada konuşulan popüler konular arasında yer aldı. BU kapsamda dünyaya meteor çarpacak mı sorusunun yanıtı Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) tarafından geldi. Bilim insanları meteor hakkında merak edilen konulara açıklık getirdi. Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) dünyayı tehdit eden meteor hakkında bazı detaylar verdi. Meteorun dünyaya çok yakın bir seyir içerisinde olduğunu duyuran NASA, nisan ayında meteorun daha da yakın bir seyir içerisinde olacağını ifade etti.

METEOR DÜŞMESİ NE ZAMAN?

NASA’nın Kaliforniya’daki dünya yakınındaki cisimleri otomatik olarak takibe alan sistemi tarafından izlenen asteroidin 4,1 km genişliğinde olduğu kaydedildi. Yapılan hesaplamaya göre saniyede 8,7 km, saatte 31 bin 320 km hızla yol alan meteorun dünyaya en yakın geçişi 29 Nisan’da gerçekleştirecek. NASA’dan yapılan açıklamaya göre 1998 OR2 dünyaya 0.04205 astronomik birim yakınlığında geçecek. 1 astronomik birim Dünya ile Güneş arasındaki 150 milyon km’lik mesafeye tekamül ediyor. Dolayısı ile meteor 6,29 milyon km yakınımızdan geçecek.

Haber Etiketleri

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. 2020 yi yılbasında sevinçle karşılayan arkadaşlar. Sizi en derinden duygularımla selamlıyorum. HENÜZ NE OLACAĞINI BİLMEDİĞİNİZ BİR YILI KUTLAMAK NE BÜYÜK BİR AHMAKLIKTIR….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı