Nijerya’da uygulanan Twitter yasağı kalktı!

Batı Afrika ülkesi Nijerya’da, Twitter’e konulan yasağın 7 ay sonra kaldırıldığı açıklandı.
Takip et
Nijerya’da uygulanan Twitter yasağı kalktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ulusal Bilgi Teknolojisi Geliştirme Ajansı (NITDA) Genel Direktörü Kashifu Abdullahi, yaptığı yazılı açıklamada, Nijerya hükümetinin Twitter ile yaptığı müzakerelerde olumlu netice elde ettiğini söyledi.

Abdullahi, Twitter’in Nijerya kültürünü, tarihini ve kanunlarını saygı duymaya kabul ettiğini kaydederek, bu sebeple hükümetin 4 Haziran’da Twitter’e koyduğu yasağın kaldırdığını duyurdu.

Bu karar, Nijerya İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanı İsa Ali Pantami’nin Devlet Başkanı Muhammed Buhari’ye gönderdiği bildiriden sonra verildi. Bildiride, Twitter’in Nijerya’da yerel ofisi kurmayı kabul ettiği söylendi.

NİJERYA’DA TWITTER YASAĞI

Buhari, ülkenin güneydoğusunda kamu binalarına saldıran genç isyancılara yönelik Twitter hesabından 1 Haziran’da yaptığı paylaşımda, 1967-1970 döneminde ülkede 1 milyon kişinin ölümüne neden olan sivil savaşı hatırlatmış ve “30 ay boyunca alanda savaşan bizler, onlara anladıkları dilden davranacağız.” ifadesini kullanmıştı.

Twitter, Buhari’nin bu paylaşımını silerek, hesabı askıya almıştı. Bu olayın üstüne Nijerya hükümeti, 4 Haziran’da Twitter’ın ülkedeki faaliyetlerini bir sonraki emre kadar askıya aldığını açıklamış, bu yasağı ihlal edenlerin yargılanacağını duyurmuştu.

Nijerya’da faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütleri ise hükümetin uyguladığı yasak sebebiyle 9 Haziran’da Buhari’ye karşı ECOWAS Mahkemesinde dava açmıştı. ECOWAS Mahkemesi, 22 Haziran’da kararın insan hakları ihlali olduğunu söyleyerek, hükümetin yasağı ihlal edenlerin yargılanmasına yönelik kararını durdurmuştu.

Nijerya hükümetinin kararının sonrasında Avrupa Birliği (AB), İngiltere ve ABD’nin Abuja’daki büyükelçilerince yapılan ortak açıklamada, Twitter’ın faaliyetlerinin askıya alınmasının “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğu söylenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.