adplus-dvertising

Nihat Hatipoğlu Zoom’da Soruları Yanıtladı: Korona Aşısı ve testi orucu bozar mı?

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun bu yılki ilk sahur programında dini yayıncılık tarihi açısından bir ilk yaşandı. Pandemi nedeniyle seyirci alınmayan programa Zoom üzerinden bağlanan yüzlerce kişi Hatipoğlu’na soru yöneltti. “Aşı orucu bozar mı?” en merak edilen soruydu. Nihat Hatipoğlu’nun Ramazan ayı boyunca canlı yayınla ekrana gelen İftar ve Sahur programı, her bu yılda da çok izlendi
Takip et
Nihat Hatipoğlu Zoom’da Soruları Yanıtladı: Korona Aşısı ve testi orucu bozar mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Ramazan programları başladı. Hatipoğlu, izleyicilerin sorularını Zoom uygulaması üzerinden yanıtladı. Nihat Hoca, arka arkaya gelen “Aşı orucu bozar mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Covid-19’la ilgili aşı adaleye vurulan ve vitamin olmayan, koruyucu niteliği olan antibiyotiğin bir türü yani bir ilaç. Bu yüzden orucu bozacak bir durum asla söz konusu değildir.”

AYNI ANDA 300 KİŞİ BAĞLANABİLİYOR

Nihat Hatipoğlu’nun atv’de yayınlanan iftar ve sahur programları, her yıl olduğu gibi bu yılda da izleyici sorularıyla dolup taştı. Pandemi nedeniyle seyirci, Hatipoğlu’na Zoom üzerinden bağlanarak sorularını yöneltti. İlk sahur programına 174 kişi bağlandı. İlk defa bir programda kullanılan Zoom bağlantısıyla aynı anda 300 kişi yayına katılıp soru sorabiliyor. Bu sistem daha önce seyircisiz oynanan NBA maçlarında kullanılmıştı. Ancak programdaki sistem, kapasite olarak onun da çok üstünde.

Nihat Hatipoğlu Zoom’da Soruları Yanıtladı: Korona Aşısı ve testi orucu bozar mı?
İftar ve sahur programlarının çekildiği stüdyo bin metre karelik alan içine kuruldu. Bu da 8 metre yüksekliğinde 3 katlı binaya denk geliyor. Toplam 200 metre kare LED ekran kullanıldı. 100 metre karesi tek parça halinde yapıldı, bu TV programlarında kullanılan en büyük LED ekran. İslam eserleri figürleri kullanılarak dekore edilen stüdyo, 300 seyirci kapasiteli ancak pandemiden dolayı seyirci alınmıyor.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu “Korona aşısı olmak orucu bozar mı?” sorusuna da yanıt verdi. İşte Nihat Hatipoğlu’nun yanıtı:

“Merak eden çok insanımız var. Bazı ailelere göre iğne orucu bozar. Ama bu durum yapılan iğnenin amacıyla ve yoluyla değişkenlik gösterir. Eğer damar yolundan serum veriyorsanız, vitamin takviyesi yapıyorsanız bunlar orucu bozar. Covid-19’la ilgili aşı ise adaleye vurulan ve vitamin olmayan, koruyucu niteliği olan antibiyotiğin bir türü yani bir ilaç. Bu yüzden orucu bozacak bir durum söz konusu değildir. Vücuda doğal yolla giriyor ve mideye ulaşmıyor. Tereddüttünüz varsa kendinizi bu işlemden sonra kötü olacağınızı düşünüyorsanız o günkü orucunuzu tutmaz bir gün kazasını yaparsınız. Böyle bir durumda da 61 gün kaza yapmanız gerekmez. Sadece bir gün kaza yaparak aşınızı bu dönemde de olabilirsiniz.”

Nihat Hatipoğlu Zoom’da Soruları Yanıtladı: Korona Aşısı ve testi orucu bozar mı?

Hatipoğlu’na gelen sorulardan biri de pandemi döneminde sıklıkla akıllara gelen sorulardan biriydi. Canlı yayına bağlanan genç izleyici evde ailece teravih namazı kılabilir miyiz? Camiye gitmiş sevabı alır mıyız? sorusunu yöneltti. Hatipoğlu ise bu soruya, Cemaatle kılınan teravih namazı her zaman daha hayırlıdır. Fakat çok olağanüstü, zor ve hastalığın yaygın olduğu bir dönemden geçiyoruz. Başkasını hasta etmemek, ona hastalık bulaştırmamak düşüncesiyle namazını evde kılan kişinin cemaatle kılmış kadar sevap alabileceğini düşünüyorum şeklinde yanıt verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
Beren Ece
2 Nisan 2022, 19:59 tarihinde yazildi

Hocam bilmeden kuranı açık unutsak günah olur mu?

  • Cevapla
  • 0