adplus-dvertising

Niğde Otoyolu’nda 2 kişinin ölümüne neden olan sürücü serbest bırakıldı

Kurban Bayramı’nın ilk günü Niğde otoyolunda aşırı hızla gelen cipin Köktaş ailesini taşıyan araca çarptığı ve aynı aileden 2 kişinin yaşamını yitirdiği, çocuklarının da yaralandığı kazayla alakalı şoför serbest bırakıldı. Emekli Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Burhan Üstün, kazayla alakalı yaptığı açıklamada, “Mutlaka savcının olayı mahkemeye intikal ettirip bunu tutuklamaya sevk edip değerlendirilmesi gerekirdi” şeklinde konuştu.
Takip et
Niğde Otoyolu’nda 2 kişinin ölümüne neden olan sürücü serbest bırakıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Olay, Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 9 Temmuz tarihinde saat 13.00 sıralarında yaşandı. Edinilen bilgiye göre, 1999 senesinde Van’da teröristler tarafından patlatılan bomba neticesi bir bacağını kaybeden gazi Murat Kiraz’ın kızı Rumeysa Erva Köktaş, eşi İbrahim Köktaş ve kızları Ayşe Sena Köktaş, bayram ziyareti için Ankara’dan Mersin’e doğru yola çıktı. Niğde Otoyolu’nda seyir halindeyken B.C. yönetimindeki 06 DM 408 plakalı lüks araç, Köktaş ailesinin bulunduğu araca yüksek hızla arkadan çarptı. Çarpma neticesi Köktaş ailesinin aracının arka tamponu ön koltuğa yapıştı.

Meydana Gelen olayda baba İbrahim Köktaş olay yerinde, anne Rumeysa Erva Köktaş ise kızıyla beraber kaldırıldığı Kırşehir Devlet Hastanesi’nde can verdi. Gece saatlerinde cenazeler Ankara’nın Keçiören ilçesine bağlı Bağlum semtine getirildi. Kazada ağır yaralanan iki yaşındaki Ayşe Sena Köktaş ise Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edilerek yoğun bakıma alındı.

2 kişinin ölümüne, bir yavrununsa yaralanmasına neden olan şoför B.C. ise jandarmanın olay yerinde hazırladığı tutanak raporunda asli kusurlu bulundu. Fakat buna karşın tutuklanmayan B.C. serbest bırakıldı.

“Hukukçuyuz ama söylenecek söz yok”

Köktaş ailesinin yakını avukat Ömer Eryılmaz, olay hakkında şu açıklamaları yaptı:
“Otobanda arkada anormal bir süratle gelen lüks cip, arka koltuklarından, arka tamponundan ön koltuklarına kadar otomobilin arkasından akordeon gibi büzmüş. İki çocuğumuz da öldü, iki genç. İkisi birden öldü. İki yaşındaki yavruları da yoğun bakımda. Uğraştık, didindik. Cenazeleri Kırşehir’den Bağlum’a naklettirdik. Yavrucuk şu anda Ankara Şehir Hastanesi’nde yoğun bakımda. Şehir magandası, trafik magandası, cinayet. Bu kelimeler yetersiz. Konuşacak laf bulamıyorsun. Şereflikoçhisar Savcılığı, jandarma görev alanında. Arkadan vuran genç bir üniversite öğrencisi şu anda serbest. İki ölü var. Öndeki iki gencim ölüyor. Aklımız almıyor. Hukukçuyuz ama söylenecek söz yok. Vatan için canını siper eden Kiraz’ın 23 yaşındaki yavrusunu iki karış toprağa veremedik. Abartmıyorum, Türkiye’de bu şekilde bir olay bulamazsınız.”

“Mutlaka savcının mahkemeye intikal ettirip bunu tutuklamaya sevk edip değerlendirilmesi gerekirdi”

2 kişinin yaşamını yitirdiği, 1 kişininse yaralandığı kaza hakkında değerlendirmelerde bulunan emekli Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Burhan Üstün, senelerce trafik kazalarından oluşan davalara baktığını belirtti. Üstün, şunları kaydetti:

“Arka taraftan yapılan darbelerde adli tıbbın ve uzman bilirkişilerin verdikleri raporlardan, tecrübelerimizden edindiğimiz kadarıyla tam kusurlu olarak kabul edilir arka taraftan vuran için. Bu biçimde tam kusurlu kabul edilen bir olayda 2 kişi ölmüş, bir de çocuk yoğun bakımda yaralı. Bu vaziyette vahim bir vaziyet söz konusu. Tam kusurlu kabul edildiği taktirde vuran kişinin mutlaka savcılık tarafından mahkemeye sevk edilip Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanıp tutuklanmayacağıyla alakalı bir işlem yapılması gerekir. Kanunlarımıza göre tutuklama bir önlem. Geleneksel olarak mahkemelerin uygulamasında ölüm olayı olmuşsa bu önlemin uygulanması gerek. Hemen hemen tüm olaylarda böyle uygulanır. Bu olayın adeta maddi hasarlı trafik kazasıymış gibi ‘hadi gidin’ demekle savcının gönderebileceği bir dava türü değil. Mutlaka savcının mahkemeye intikal ettirip bunu tutuklamaya sevk edip değerlendirilmesi gerekirdi.”

Rumeysa Erva Köktaş’ın kardeşi Ahmet Hüseyin Kiraz ise “Allah’a havale ediyoruz” diye üzüntüsünü dile getirdi. İbrahim Köktaş ve eşi Rumeysa Erva Köktaş, 10 Temmuz günü Abdülhakim Arvasi Hazretlerinin yanına gömülmek üzere olan vasiyetleri üstüne Bağlum Mezarlığı’na defnedildi.

Huzeyfe Tarık Yaman – Hakan Karaduman

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.