adplus-dvertising

NFT’nin Türkçe karşılığı belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, son zamanda yoğun alaka gösterilen NFT’nin Türkçe karşılığının “Özellikli Fikri Tapu” olarak açıkladı. İngilizce açılımı Non-Fungible Token yani Değiştirilemez Token olan NFT, Türkçe’de “Özellikli Fikri Tapu” olarak anılacak.
Takip et
NFT’nin Türkçe karşılığı belli oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda NFT’nin Türkçe karşılığının “Özellikli Fikri Tapu” olarak tespit edildiğini açıkladı. Ali Taha Koç, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, Ankara Üniversitesi bünyesinde 2021-2022 Bahar Dönemi’nde “NFT’ye Giriş” dersi açıldığını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen dersin açılışında ekibi tarafından çekilen fotoğrafın, daha konuşma bitmeden Dijital Dönüşüm Ofisi mühendisleri tarafından NFT’ye dönüştürüldüğünü ifade eden Koç, böylece Türkiye’nin ilk NFT dersinin ilk NFT’si”nin yapılmış olduğunu, yaratılan NFT’yi de günün anısına Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a hediye ettiklerini söyledi.

Koç, ders sonunda sosyal medya hesabından bir anket başlattığını söyledi. Koç, “NFT yani Non-Fungible Token teriminin karşılığı sizce ne olmalı?” sorusunu yönelttiğini söyleyerek şunları kaydetti: “Ankete gösterilen yoğun alaka hepimizi memnun etti, katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Gelen önerilerin tamamı bizim için çok kıymetliydi, anketi sonlandırdığımızda ekibim titiz bir çalışma yürüterek önerileri tek tek inceledi. Ardından yaptığımız değerlendirmeleri TDK ile paylaşarak ortak bir çalışma başlattık. Anket neticesinde gelen önerileri önce 80’e, ardından 10’a düşürdük. Nihai kararımızı TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in de katkılarıyla ‘Özellikli Fikri Tapu’dan yana kullandık. Seçenekleri değerlendirirken hem mana bütünlüğüne hem de kısaltmanın küresel manada yer bulması için arama motorlarında gene NFT’ye karşılık gelmesine özen gösterdik”.

Koç, “Dijital Türkiye vizyonuyla ülkemizin dijital dönüşümünün koordinasyonunu temin etmek üzere çıktığımız bu yolda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak blokzincir gibi yenilikçi teknolojilerin getirdiği sistemler üstünde uzmanlık kazanmak için özellikli fikri tapu ve akıllı sözleşmelere yönelik çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu çalışmalarda ortak odak noktalarının gençler olduğunu vurgulayan Koç, “Milli Teknoloji Hamlesi ruhuyla öğrenen, çalışan ve üreten gençlerimizin yenilikçi teknolojilerde de ülkemizi öncü yapacağına inancımız tam” diye sözlerini tamamladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.