New York’ta isyan bitmiyor! Polis göstericilerle çatışıyor

New York'taki gösterilerde gece saatlerinde birçok mağaza yağmalanırken, kentte yarın gece de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı. Philadelphia kent merkezindeki olaylarda karşı karşıya gelen göstericiler ve polis arasında çatışmalar yaşanırken, bazı bölgelerde dükkanlar yağmalandı. Ülke genelinde en az 40 kentte pazartesi gecesi sokağa çıkma yasağı uygulandı.

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddeti neticesi yaşamını kaybetmesinin sonrasında başlayan gösterilerin yoğunluğu 7. gününde kısmen azalırken, bazı büyük şehirlerdeki protestolarda polis ile göstericiler arasında şiddet olayları meydana geldi.


Floyd’un ölümünün üstünden 1 hafta geçerken, ABD genelinde hafta sonu dozu artan gösteriler pazartesi günü hız kesmeye başladı.

Polis ile Ulusal Muhafızların birkaç gündür kontrolü sağladığı protestoların sıfır noktası olan Minneapolis şehrinde kayda değer olay yaşanmazken, Floyd için anma etkinlikleri devam etti.

Minnesota Ulusal Muhafızlar Birliğindan yapılan açıklamada, birliklerin görevlerini büyük oranda tamamladığı ve artık evlerine dönmeye başlayacakları bildirildi.

NEW YORK’TAKİ YAĞMALAMA OLAYLARI

Öte yandan ABD’nin en kalabalık şehri New York’taki olaylar ise gece sokağa çıkma yasağının başladığı 23.00’e kadar devam etti.


Öğle saatlerinde barışçıl biçimde başlayan gösterilerde akşam saatlerinde tansiyon yükseldi. Farklı noktalarda karşı karşıya geldikleri göstericilere polis yoğun biçimde göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Sokağa çıkma yasağının yaklaştığı anlarda ise Manhattan’daki birçok dükkanda yağmalama olaylarının meydana geldiği anlar kameralara yansıdı.

Herald Meydanı’nda bulunan Macy’s ile Bergdorf Goodman gibi bazı mağazaların, yağmacıların hedefi olduğu söylendi.

Olaylarla alakalı açıklama yapan Belediye Başkanı Bill de Blasio, bu geceki yasağın pek işe yaramadığını, şehirde salı gecesi de sokağa çıkma yasağı uygulanacağını fakat yasağın 20.00’de başlayacağını bildirdi.

KENT MEYDANI KARIŞTI

Diğer yandan Pennsylvania eyaletinin başkenti Philadelphia’daki gösterilerde kent meydanında şiddet olayları meydana geldi.

Kentin bazı bölgelerinde polisle göstericiler karşı karşıya gelirken, olaylarda çok sayıda kişinin ve bazı güvenlik görevlilerinin yaralandığı söylendi.

Amerikan medyasına yansıyan bazı görüntülerde ise kent merkezinde bazı sokaklarda ciddi yağmalama olaylarının meydana geldiği görüldü.

Diğer yandan, başkent Washington’a 1 saatlik mesafede Maryland şehrinde yer verilen Baltimore’daki gösteriler de gece saatlerine kadar devam etti.

Baltimore polisi, olayları yatıştırabilmek için Maryland eyalet polisinden destek istediklerini ve olayları en kısa sürede kontrol altına alacaklarını açıkladı.

Dallas’ta göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanan polisin, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldığı ifade edildi.

4O ŞEHIRDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Amerikan medyasının derlediği haberlere göre Floyd protestolarında 7. gün geride kalırken, ülke genelinde en az 40 şehirde pazartesi gecesi sokağa çıkma yasağının uygulandığı bildirildi.

Başkent Washington ve New York da dahil ülkenin önde gelen birçok şehri yeni haftaya gece sokağa çıkma yasaklarıyla başlamış oldu. Söz konusu şehirlerin çoğunda salı gecesi de aynı yasak uygulanmaya devam edecek.

Benzer biçimde en az 23 şehirde de Ulusal Muhafız Birliklerinin polise yardımcı olmak ve olayları kontrol altına alabilmek için görev yaptığı bilgisi paylaşıldı.

“NEFES ALAMIYORUM”

46 yaşındaki George Floyd, geçen pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması sebebiyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diyerek yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği söylenirken, olayı gösteren görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti münakaşalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok kentte protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil vaziyet ilan edelirken, vaziyeti kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızlar da görevlendirilmişti.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı