New York Bölge Savcılığı, Halkbank İçin İddianame Hazırladı

ABD'de New York Güney Bölge Savcılığı, İran'a yönelik yaptırımları deldiği iddia edilen Halkbank hakkında iddianame düzenledi.

New York Güney Bölge Savcılığı, İran’a getirilen yaptırımların delinmesinde rol oynadığı iddiası ile Halkbank hakkında bir iddianame düzenledi.


HALKBANK’A DOLANDIRICILIK SUÇLAMASI

45 sayfalık iddianamede, hisselerinin büyük kısmının Türkiye devletine ait olduğu söylenen Halkbank’a içlerinde dolandırıcılık ve kara para aklamanın da bulunduğu altı farklı suçlama yöneltiliyor.

İran’a dönük yaptırımların delinmesi için kurulduğu öne sürülen sistemin Türk hükumetinin üst düzey görevlileri tarafından da desteklenip korunduğu iddia ediliyor.

HAKAN ATİLLA DETAYI

Savcılık, Halkbank hakkında düzenlenen iddianame ve dava sürecinin, eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılanma döneminde meydana çıkan bilgilere dayandırıldığını ifade etti.

Kurulduğu öne sürülen sistemle, İran hükumetinin petrol ve doğalgaz satışlarından aldığı fakat yaptırımlar sebebiyle ülkesine sokamadığı paraların başta altın olmak üzere farklı ticari adımlarla İran’a gönderildiği bildiriliyor.

AĞIR PARA CEZASI GELEBİLİR

İddianamede Halkbank’a yöneltilen suçlamalar şöyle:


Suçlu bulunması durumunda, Halkbank için usulsüz gerçekleştirdiği ve para akladığı öne sürülen işlemlerin finansal boyutuna denk gelecek derecede para cezası kesilmesi istendi.

Halkbank’la alakalı davaya da daha önce Atilla’nın ceza aldığı davaya bakan Yargıç Richard Berman bakacak.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı