Netflix Türkiye’den Sansür

Eylül başında RTÜK'ten lisans alan Netflix, El Camino dizisinin Türkiye fragmanına sansür getirdi.

RTÜK’ün ‘İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenleme’si sonrası birçok iddia da beraberinde alevlenmişti. Bu iddialardan biri ise ‘Netflix Türkiye’den çekilecek’ olmuştu. Uygulamanın kullanıcıları günlerce bu konuyu konuşmuştu. RTÜK tarafından yapılan açıklamada Netflix’in lisans başvurusu yaptığı belirtildi ve bu açıklama sonrası Netflix’ten de bir açıklama gelmişti.


Netflix tarafından yapılan açıklamada,”Türkiye’de yatırımlarımızı arttırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.” ifadeleri kullanıldı.

EL CAMİNO’YA SANSÜR

Netflix tarafından yayınlanan El Camino adlı dizide, 0:26 – 0:36 saniyeleri arasında oyuncunun elinde sigara görülüyor. Aynı sigara, Netflix’in Türkiye fragmanında yer almıyor ve Netflix, Türkiye’de oyuncunun elinde olan sigaranın silinmiş versiyonu ile fragmanı yayınlıyor.

Bu durum ise Netflix izleyicileri tarafından eleştirildi.


Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı