Netflix Reklam İzletmeye Başlayabilir

Kurulduğu günden bu yana yayınlarına reklam almayan Netflix’in, ilerleyen zamanlarda bunu yapmak zorunda kalabileceği konuşuluyor.

Netflix kurulduğu ilk günden bu yana reklamlara hayır diyor. Rakipleri ise Netflix’in bile bu çizgiyi koruyamayacağına inanıyor. Konuyla ilgili farklı fikir ve yorumlar dünya genelinde tartışılıyor. İnternet televizyonculuğunun önemli isimlerinin bir kısmı Netflix’in yoluna devam edebilmesi için daha fazla para harcamak zorunda kalacağını öngörüyor. Bu Netflix’in abonelik ücretlerini arttırmak yerine kullanıcılarını rahatsız etmeyecek seviyede reklamlar alabileceğinden bahsediliyor. Reklam destekli bir Netflix nasıl olur tam olarak hayal edemesek de, teorik olarak Netflix reklamlı hale gelip, reklamsız hali için yeni bir abonelik türü oluşturabilir. Belki de Netflix, kullanıcıları için ücretsiz olan bol reklamlı bir abonelik türü de sunabilir.

FARKLI REKLAM YÖNTEMLERİ GÜNDEMDE

Reklam destekli medyanın geleceğinin bugünkünden farklı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. İleride interaktif reklamlar, ürün yerleştirme veya kullanıcının seyir keyfini bölmeyen reklam modelleri uygulanabilir. Netflix’in dünya genelindeki rakipleri her ne olursa olsun Netflix’in reklam almaya başlayacağına garanti gözüyle bakıyor. Çünkü Netflix, 2018 yılında içerikleri için 12 milyar dolar harcamıştı. Bu rakam 2019 yılında daha da arttı ve bu şekilde devam edecek. Netflix’in harcadığı bu paranın içerisinde haklarını 1 yıllığına aldığı içerikler de var. 1 yılın ardından silinen bu içerikler Netflix’i zarara sokuyor. Netflix hem yaptığı yatırımı arttırmalı hem de Netflix Orijinal İçerikleri’ne daha çok yönelmeli. Bu yönelişin bedeli de elbet büyük olacaktır. Netflix, dünya genelindeki rekabet ortamından güçlü çıkmak istiyorsa bir şekilde reklam almaya başlamalı diye düşünülüyor…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı