Netanyahu’dan Kudüs için küstah açıklama “inşa etme hakkımız var”

İsrail Başbakanı Netanyahu’dan Kudüs’teki gerginliği artıracak açıklama geldi. Netanyahu, “Kudüs, İsrail’in başkenti. Bizim Kudüs’ü inşa etme hakkımız var” şeklinde konuştu.
Takip et
Netanyahu’dan Kudüs için küstah açıklama “inşa etme hakkımız var”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Doğu Kudüs’te ramazan ayı başından bu yana devam eden gerginliği daha artıracak açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, kabine toplantısında yaptığı konuşmada “Kudüs’ün binlerce sene Yahudilerin başkenti” olduğunu öne sürerek, ABD ile Avrupa Birliği’nden Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki bazı Filistinli ailelerin İsrail tarafından zorla evlerinden çıkarılma planına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi.

“KUDÜS’Ü İNŞA ETME HAKKIMIZ VAR”

Başbakan Netanyahu, şunları belirtti:

“Kudüs’ü inşa etmemiz konusunda yapılan baskılara karşı koyuyoruz. Maalesef ki; bu baskılar son dönemlerde arttı. En iyi dostlarımıza şunu söylemek istiyorum. Kudüs, İsrail’in başkenti. Her ulusun kendi başkentini inşa ettiği gibi, bizim Kudüs’ü inşa etme hakkımız var. Bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.”

“BARIŞI BALTALAMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Aşırıcılık yanlılarının Kudüs’teki “barışı” baltalamalarına izin vermeyeceklerini savunan Netanyahu, “Kanunları ve düzenin sorumlulukla ve kararlıkla uygulanmasını sürdüreceğiz. Bütün dinler için ibadet özgürlüğünü korumaya devam edeceğiz fakat şiddetli ayaklanmalara izin vermeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş gruplarına da gözdağı vererek, bölgeden gelebilecek herhangi bir saldırıya misliyle karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te, önce ramazan ayı başında Şam Kapısı’ndaki oturma alanlarının barikatlarla kapatılması, daha sonra Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki bazı Filistinli ailelerin zorla evlerinden çıkarılması kararı ve son olarak da İsrail polisinin 7 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’da yatsı namazı esnasında cemaate plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırması sebebiyle tansiyon giderek arttı.

İSRAİL POLİSİ 90 KİŞİYİ YARALAMIŞTI

İsrail polisi, 7 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’da 205, dün akşam da başta Şam Kapısı olmak üzere Doğu Kudüs’ün farklı bölgelerinde 90 kişiyi yaralamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, “Çoğu, nesillerdir orada yaşayan Kudüs’ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılması vaziyeti sebebiyle de derin biçimde endişeliyiz. Yetkililere, Şeyh Cerrah mahallesi sakinlerine şefkat ve saygı ile davranma, bu karmaşık tarihi davaları kendi bütünlüğü içinde ele alma ve gerçek insanların yaşamını nasıl etkilediğini değerlendirme çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada da “Şeyh Cerrah’ta ve Doğu Kudüs’ün öbür bölgelerinde Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılmasıyla alakalı vaziyet da öte yandan endişe vericidir. Bu tür eylemler uluslararası insani hukukta kanun dışıdır ve sahada gerilimi körüklemekten başka bir işe yaramaz” denmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.