adplus-dvertising

Nemrut Kalderasında geçen yıl yanan alanlar canlanmaya başladı

Geçen sene ağustos ayında çıkan orman yangını sonucunda ortalama 6 dekarlık alanın yandığı Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Kalderasında, uzun bir kışın sonrasında yanan alanlar yavaş yavaş canlanmaya başladı.
Takip et
Nemrut Kalderasında geçen yıl yanan alanlar canlanmaya başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2021 senesinde “Kesin Korunacak Hassas Alan” statüsüyle koruma altına alınan Nemrut Krater Gölü ve Kalderasında geçen sene büyük bir orman yangını yaşanmıştı. Bir hafta boyunca aralıklarla çıkan orman yangını neticesinde ortalama 6 dekarlık alan yanmıştı. Meydana Gelen şanssız orman yangının üstünden geçen uzun bir kışın sonrasında doğa yavaş yavaş canlanmaya başladı.

Nemrut Kalderasında geçen yıl yanan alanlar canlanmaya başladı

Yanan alanların havadan görüntülediği bölgede hala yangının izleri görülüyor. Yanan ağaçlardan kimileri kururken, bölgede 7 aydır devam eden kış sezonu ardından bazı ağaçların ve yangın alanındaki toprağın yeşillenmeye başladığı görüldü. Kışın bir nebze olsun olumlu yönde etkilediği kalderada, vatandaşların bilinçsiz biçimde yaktığı ateşler ise kalderayı tehdit etmeye devam ediyor.

Nemrut Kalderasında geçen yıl yanan alanlar canlanmaya başladı

Öte yandan, 2 bin 250 rakım yükseklikte bulunan Nemrut Kalderasının karla kaplı yolunun açılmasının sonrasında ziyaret eden Bitlis Basın Mensupları Cemiyeti (BİGACEM) mensupları, kalderada araştırmalarda bulundu. #Nemrut2022 sloganıyla 2022 senesini Nemrut Kalderasını tanıtma senesi olarak ilan ettiklerini söyleyen BİGACEM Başkanı Sinan Aygül, kaldera ziyareti vesilesiyle hem tanıtım faaliyetleri için çalışma yaptıklarını hem de geçen sene yangın çıkan alanlarda inceleme bulunduklarını belirtti.

Nemrut Kalderasında geçen yıl yanan alanlar canlanmaya başladı

Kalderanın korunması gereken mühim niteliklerinden birisinin de dünyada benzeri olmayan endemik bitki örtüsünün olduğuna dikkat çeken Aygül, “Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi çerçevesinde ‘Mükemmeliyet Ödülü’ alan Nemrut Kalderasının UNESCO Jeopark ağına dahil edilmesine yönelik çalışmalar devam ederken, BİGACEM olarak bizlerde sürece katkı sunmak ve kalderayı tanıtmak manasında çalışmalar yürütüyoruz. UNESCO Jeopark ağına dahil edilmesine yönelik koşullardan biri olan medyada görünürlük kriterini yerine getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gene burada geçtiğimiz sene şanssız bir orman yangını meydana geldi. Müdahale edildiyse de gene ciddi hasar kaldığını görüyoruz. Orman yangını riski olduğu dönemlerde dikkatli olmak gerekiyor. Gene orman yangınının akabinde bir ağaçlandırma çalışması yapılmıştı. Fakat her ne kadar iyi niyetle yapılmışsa da, Nemrut’un endemik dokusuna ne yazık ki zarar verdi. Malum burası endemik bir bitki örtüsüne sahip. Burada her ağaç yetişmeyeceği için mevcudun korunması ve dikim yapılacaksa uzman görüşü alınarak kontrollü yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Nemrut Kalderasında geçen yıl yanan alanlar canlanmaya başladı

“Kalderada piknik, mangal, kamp gibi etkinliklerin yasaklansın”

Nemrut Kalderasında geçen yıl yanan alanlar canlanmaya başladı

Tatvan Nemrut Jeopark Derneği ise kalderada piknik, mangal, kamp gibi etkinliklerin yasaklanması için Bitlis Valiliğine dilekçi verdi. Konuyla alakalı açıklamada bulunan Tatvan Nemrut Jeopark Derneği Başkan Yardımcısı Gözde Yılmaz, “Bu bağlamda Nemrut Kalderasının doğal yapısı ve doğal karakteristik özelliğinin mühim olması ve bunun korunmasının sağlanması gerekmektedir. UNESCO’ya doğal miras değeri olarak kazandırılması için Nemrut Jeopark Derneği olarak ekibimizde yer verilen uzman arkadaşlar ile çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Yakın zamanda, baharın gelişi ile turistik bir nokta olmasından kaynaklı Bitlis Valiliğine dilekçemizi sunduk. Dilekçemizin içeriğinde turist çeken bir nokta olmasından ve gelen ziyaretçilerin piknik, mangal, kamp gibi aktivitelerini gerçekleştirdiğinden dolayı bu etkinliklerin UNESCO adaylık sürecinin sekteye uğramaması ismine bu süreçte yapılmamasını talep ettik. Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ilan edilmesiyle Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Şartları İlke Kararı ile bilimsel faaliyetler dışında çalışmaları yürütülemeyeceğini vurgulamaktadır. Bu manada Bitlis Valiliği ile paydaşı olduğumuz bu projede korunma dengesinin sağlanması için elimizden geleni yapacağız” diyerek konuştu.

Hakan Okay – Recep Gökhan Kılıç – Mücahit Tarlan

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.