Nejat Uygur Kimdir?

Nejat Uygur kimdir, nasıl ölmüştür, çocukları kimdir gibi soruların cevapları haberimizde...

Nejat Uygur Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.


BABASI SUBAYDI

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur olmuştur. Eğitimini Anadolu’nun farklı yerlerinde bitirmiştir. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de tamamlamış ve bu yıllarda tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu bitirmesinin ardından Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; ancak mezun olamamıştır.

BOKSA İLGİ DUYDU

1943 senesinde Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla birlikte spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu haricinde iyi de bir at binicisidir. 1950 senesinde Necla Uygur ile yaşamını birleştirmiştir. Bu evlilikten 5 erkek çocuğu vardır.

HAYALİNDEKİ MESLEK TİYATRO DEĞİLMİŞ

Tiyatroya profesyonel manada 1949’da “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım attı. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını söylemiştir:

“Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm. Hatta hiç unutmam Manisa’da olduğumuz senelerde, yatak çarşaflarını alıp yüksek bir yerden aşağı atlamayı düşünmüştüm. Tecrübe pilotu olarak önce ağabeyim atladı ve ayağını kırdı. Ağabeyim Zeki Ayhan Uygur, ABD’de ünlü bir beyin cerrahı şimdi. Onunla gurur duyuyorum. Ağabeyim burada deniz albayıydı, ordudan çıktı sonra.”

ABD’YE GİTMEK İSTEMİŞ

Gençlik senelerinde ABD’ye ulaşmak isteği ile gemici olmuştur:


“Benim gençliğimde herkeste ABD’ye gitmek gibi çok yoğun bir talep vardı. Bu nedenle liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama şilebinde görev yaptım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi. Ardından askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm. Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu. Ardından da tiyatro başladı zaten.”

5 ERKEK ÇOCUĞU VAR

13 sene devam eden Anadolu turneleri döneminde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat isimli beş erkek çocukları doğdu. Süheyl ve Behzat babalarının tabiri ile “armut ağacının dibine düşmüş” ve tiyatrocu olmuşlardır.

1998 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

ÖLÜMÜ

Uygur, 10 Eylül 2007’de beyin damarlarında meydana gelen bir tıkanıklık sebebiyle vücudun sol tarafında kısmî felç yaşamıştır. Sağlık durumu ile alakalı gerçekleştirilen basın toplantısında Uygur’un sol kolunu hareket ettiremediği, yüzünde kayma bulunduğu, bacağında biraz hareket olduğu, konuşmasının ise düzgün olduğu bildirilmiştir. Oğulları Süheyl ve Behzat Uygur son açıklamalarında Nejat Uygur’un artık geçmişiyle yaşadığını ifade etmişlerdir.

Usta tiyatro sanatçısı Nejat Uygur, uzun süre hastanede tedavi görmesine karşın 18 Kasım 2013 günü saat 19:57 sularında solunum yetmezliği (respiratuar yetmezlik) nedeniyle Medistate Kavacık Hastanesi’nde, 86 yaşında yaşamını yitirdi. Teşvikiye Camii’nden kaldırılan cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı