Negatif duyguları kabullenmenin 9 yolu

Negatif düşüncelerle hayatımızın her alanında karşılaşmamız mümkün. Bu düşünceler bizi bazen öyle diplere çeker ki, kurtulmak için ne yapacağımızı şaşırırız. Oysa ki negatif düşünceleri kabullenmek, onların bizi dibe çekmesini engelleyen en önemli şey. Uzun vadede negatif düşünmek depresyondan aksiyeteye kadar birçok hastalığa neden olabiliyor. Öyleyse gelin şimdi negatif duyguları kabullenmenin yollarına bakalım. Şunu unutmayın; negatif düşüncelerden sonsuza dek kurtulmak mümkün değil. Ancak kabullenerek yaşam kalitemizi yükseltmemiz mümkün.
Takip et
Negatif duyguları kabullenmenin 9 yolu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1- Olumsuz düşüncelerinizin farkında olun

Çoğu insan olumsuz düşündüğünü ya da ne kadar sıklıkla düşündüğünü fark etmez. Düşüncelerinizin daha çok farkında olun. Ne ile uğraştığınızı fark ederseniz, çözüm bulmanız da kolaylaşır.

2- Negatif düşüncelere pozitif düşünceyle karşı koy

Sahip olduğunuz her olumsuz düşünceyi olumlularla karşılayın. Bu başlangıçta saçma veya zor gelebilir. Pollyanna’cılık oynaktan bahsetmiyoruz. Her insanın zorluklarla mücadele şekli farklıdır. Sizinki de bu olsun.

3- Olumsuz düşünceleri sorgulayın

Düşüncelerinizi ne kadar çok kurcalarsanız, sizde bu düşünceyi neyin yarattığını da bulmanız kolaylaşır. Nedenini bildiğiniz bir şeyi yok etmeniz daha da kolaylaşır.

4- Başkalarının düşüncelerini ve sözlerini takıntı haline getirmeyin

Başkaları sizin hayatınızı sizden daha iyi bilemez. Diğer insanların sözlerine kendi hayatınızdan daha çok önem veriyorsanız, zaten kendinize değer vermiyorsunuz demektir.

5- Küçük sorunları büyütmeyin

Küçük sorunları takıntılı bir şekilde büyütmek hem kendiniz hem de çevreniz için oldukça kötü bir durum. Endişe anında “gerçekten de önemli bir durum mu bu?” diye kendinize sorun. Çok önemli olmadığını siz de göreceksiniz.

6- Güzel günlere hazırlanın

Bunu şu an düşünmek size zor gelebilir ama güzel günler her zaman gelir. Kendinizi güzel günlere hazırlayın. Daha kötüsüne değil.

7- Güvendiğiniz birine açılın

Güvendiğiniz birine içinden çıkamadığınız duygu ve düşüncelerinizi açın. Ne demişler; derdini söylemeyen derman bulamaz. Bu aynı zamanda çok iyi bir moral bulma yöntemi. Her insanın bir desteğe ihtiyacı vardır.

8- Başka bir şey yapın

Baktınız ki olumsuz düşüncelerden kurtulamıyorsunuz, hemen sevdiğiniz bir işe sarılın. Bu bisiklete binmek olabilir, yürüyüş yapmak olabilir. Sizi düşüncelerden uzaklaştıracak şeylere odaklanın.

9- Motivasyon konuşması

Hayatta her zaman inişler ve çıkışlar olur. Bu hayatın bir kanunu. Ama her zaman tünelin sonunda bir ışık vardır. Motivasyon konuşması yapmayı ihmal etmeyin.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.