Nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır, ne zaman başlıyor?

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun şartlarda finansman desteği temin etmek maksadıyla yaşama geçirilen 2021 Nefes Kredisi’ne müracaatlar bugünden itibaren alınacak.
Takip et
Nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır, ne zaman başlıyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şirketler, mensup oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurabilecek. Nefes Kredi Paketi, Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde yaşama geçiriliyor.

Nefes Kredi Paketi ile senelik cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 senesi cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları yahut ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman olanağı sağlanacak.

KATILAN BANKALAR Nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır, ne zaman başlıyor?

2020 senesi cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak. İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem olanağı sağlanacak 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak.

Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı senelik yüzde 17.5 olarak tespit edildi. Bugünden itibaren müracaatların alınacağı söz konusu kredi paketine katılım sağlayacak bankalar ise TC Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ, Türkiye İş Bankası AŞ, T. Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Akbank T.A.Ş, Denizbank AŞ, Ziraat Katılım Bankası AŞ, Vakıf Katılım Bankası AŞ olarak tespit edilmişti.

ÜYELİK BELGESİYLE

Buna göre, cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 senesi cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan şirketler, 1 Haziran’dan itibaren mensup oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurabilecek. Krediden yararlanmak isteyen işletmeler, üyelik belgesini oda-borsalara gitmeden, çevrim içi ortamda TOBB yahut oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da edinebilecek.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuya ilişkin değerlendirmesinde, TOBB ve 365 oda ve borsa olarak, Nefes Kredisi ile bütün kaynaklarını mensuplarının emrine verdiklerini söyleyerek, “Üyelerimiz, 10 bankanın Türkiye’nin her yerindeki şubelerinden kredi kullanabilecek. 6 aylık ödemesiz dönem şu an işletmelerimiz için en mühim husus. 6 ay boyunca ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. İnşallah o zamana aşılamanın da devreye girmesi ile işler normale dönecek, işletmelerimiz normal hayatlarına geri dönecekler” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.