adplus-dvertising

Necdet Üruğ 100 yaşında koronavirüse yenik düştü! Necdet Üruğ kimdir?

Necdet Üruğ 100 yaşında öldü! Türkiye2nin 19. Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ, 100 yaşında yaşamını yitirdi. Geçen ay koronavirüse yakalandığı bildirilen Üruğ, bir süredir Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tedavi altındaydı.
Takip et
Necdet Üruğ 100 yaşında koronavirüse yenik düştü! Necdet Üruğ kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

19. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ (100) bir süredir koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Üruğ’un ölüm haberini Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ sosyal medya hesabından duyurdu.

ACI HABERİ İLKER BAŞBUĞ VERDİ

Başbuğ, “19. Genelkurmay Başkanımız E. Org. Necdet Üruğ’un vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne başsağlığı dilerim” ifadelerini kullandı.

NECDET ÜRUĞ KİMDİR?

Türk Silahlı Güçlerinin 19’uncu Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Mustafa Necdet Üruğ, 1921 senesinde İstanbul’da doğdu. 1941 senesinde Kara Harp Okulu’ndan, 1942 senesinde Topçu Okulu’ndan mezun oldu.

1948 senesine kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı yaptı. 1950 senesinde Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 5’inci Kolordu Karargâh Subaylığı, 28’inci Tümen 28’inci Topçu Alayında Batarya Komutanlığı, Harp Akademilerinde Öğretim Üyeliği, 9’uncu Tümende Tabur Komutanlığı, 6’ncı Zırhlı Tugay Kurmay Başkanlığı, Kıbrıs Silahlı Güçler Teşkilat Eğitim Şube Müdürlüğü, Kıbrıs Ordusu Eğitim Grup Başkanlığı ve Kıbrıs Silahlı Kuvvetleri Türk Alay Komutanlığı ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Dairesi Özel Plan Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

1966 senesinde Tuğgeneralliğe terfi eden Üruğ, tuğgeneral rütbesi ile Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genelkurmay Strateji Plan Daire Başkanlığı yaptı. 1969 senesinde Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile Zırhlı Birlikler Okulu Eğitim ve Tümen Komutanlığı, Belçika/Mons’ta Millî Askerî Temsil Heyeti Başkanlığı ve Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1973 senesinde Korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı ve 15’inci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1977 senesinde Orgeneralliğe yükseldi. Orgeneral rütbesi ile Yüksek Askerî Şûra Üyeliği, 1’inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı yaptıktan sonra, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı uhdesinde olmak üzere, 27 Ağustos 1981 – 15 Kasım 1982 tarihleri arasında Devlet Başkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği, 15 Kasım 1982 – 1 Temmuz 1983 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevlerini, sonrasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü. 6 Aralık 1983 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 2 Temmuz 1987 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

Necdet Üruğ 100 yaşında koronavirüse yenik düştü! Necdet Üruğ kimdir?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.