Ne yükselebiliyor, ne düşebiliyorum

Dünya piyasalarında satıcılı seyir devam ediyor. ABD vadelileri ve Asya borsalarında Fed toplantısı öncesinde negatif bir seyir görülüyor. Beklentileri yenen teknoloji şirketleri endeksleri yukarı taşımaya çalışıyor. Ancak aşının dağıtımına yönelik sorunlar ve ABD Ek Mali Yardım paketine yönelik belirsizlik piyasaları aşağı çekiyor.
Takip et
Ne yükselebiliyor, ne düşebiliyorum
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye varlıkları kur ve tahvil tarafında dünyaya göre daha iyi performans göstermeye devam ediyor. Yüksek faizi arkasına alan Türk lirası en güçlü performans gösteren gelişmekte olan para birimleri arasında yer alıyor. 10 yıllık yerel tahvilde uzun bir aradan sonra yeniden yabancı yatırımcı alışı başladı. Hazine ve bankaların yurtdışı borçlanmalarına güçlü yabancı talebi görülüyor.

Borsa İstanbul beklentimize göre daha zayıf seyretmeye devam ediyor. MSCI Türkiye Salı günü Türk lirasının değer kazanmasının desteğiyle %1’e yakın yükselerek gelişmekte olan piyasalardan pozitif ayrıştı. Ancak Türk lirası bazında hafif satıcılı bir seyir hakimdi. Sene başından beri bakıldığında gelişmekte olan ülkelerin halen %7 gerisindeyiz.

ABD ve Avrupa vadelilerinin seyri Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir açılışa işaret ediyor. BİST-100 endeksi için ana destek olarak 1,525 ve 1500, direnç olarak 1.550 seviyeleri öne çıkıyor.. Kısa vadeli yatırımcılar 1.510, orta vadeli yatırımcılar 1500 seviyesini zarar durdur olarak kullanabilir.

Haberler & Makro Ekonomi

Worldsteel 2020 çelik üretim verisini açıkladı
Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), 2020 yılı ham çelik üretim öncü verilerini açıkladı. Buna göre, küresel ham çelik üretimi 2020 yılında 2019’a göre %0,9 düşüşle 1,86 milyar tona geriledi. Çelik üretiminde ilk 10’da olan Çin, Türkiye, Rusya ve İran’ın üretimleri artarken, Hindistan, Japonya, ABD, Güney Kore, Almanya ve Brezilya’da üretim düştü. En büyük üretici olan Çin’in üretimi bir önceki yıla göre %5,2 artışla 1,53 milyar ton seviyesine yükseldi. Türkiye’nin ham çelik üretimi ise 2020 yılında 2019’a göre %6 artışla 35,8 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Böylece Türkiye, küresel ham çelik üretiminde 8. sıradan 7. sıraya yükselmiş oldu.?

Kaynak İş Yatırım
Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.