Nazlı Ilıcak ve Altanlar’ın Tahliye Talebi Reddedildi

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak, Yargıtay’ın haklarında bulunan ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ kararlarını bozmasının ardından yeniden mahkeme önüne çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’ye yardım kapsamında yürütülen operasyonlar kapsamında tutuklanan; Gazeteci Nazlı Ilıcak, gazeteci/yazar Ahmet Altan, gazeteci Prof. Dr. Mehmet Altan hakkında bulunan ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ kararı bozuldu. Bugün yeniden mahkeme önüne çıkan Altan kardeşlerin ve Ilıcak’ın tahliye talepleri reddedilerek duruşma ileri bir tarihe ertelendi. Mehmet Altan’ın yurt dışı yasağı da kaldırıldı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek ile tutuksuz sanık Mehmet Altan duruşmada hazır bulundu. Ahmet Altan ile Fevzi Yazıcı ise SEGBİS’le duruşmaya bağlandı.

ILICAK VE ALTAN’IN TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Nazlı Ilıcak mahkeme heyetine, Yargıtay’ın bozma kararına uymalarını talep etti ve “Adalet reformu kapsamında süratle kanunlaşması beklenen ve 75 yaşındakilerin aldıkları cezanın son 5 yılını dışarıda geçirmesine ilişkin İnfaz Kanunu’nda yapılan düzenlemenin dikkate alınmasını istiyorum. 3 yıl 2 aydır tutukluluğum dikkate alınarak hemen tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum. 220/7(örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım) suçundan yargılanan bütün gazeteciler tutuksuz yargılanıyor ve ben 75 yaşındayım.” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Altan ise SEGBİS ile katıldığı duruşmada, “Bu davanın başından beri bir imkansızı gerçekleştirmeye, fikirleri yargılamaya uğraşıyorsunuz. Biz de savunmalarımızda sürekli olarak hukuku hatırlatarak yargının bu kanlı intiharını, bu acıklı sonunu engellemeye, onu kurtarmaya uğraşıyoruz. Mahkemelerin yaptığı hataların topluma verdiği zararları görüyorsunuzdur. Hukuka uymamanın sonuçlarının pek parlak olmadığını sizinde yaşadığınız tecrübelerle gördüğünüzü umuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı