Navtex nedir? Navtex ilan etmek ne demek? Meis adasında Navtex ilan etti ne anlama geliyor?

Türkiye'nin Meis adasının güneyi ve doğusunda NAVTEX ilan etmesi Yunan ordusunu alarma geçirdi. Bu gelişmenin ardından NAVTEX nedir sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz yetki sınırlama anlaşmasından doğan hakları çerçevesinde Meis adasının güneyi ve doğusunu kapsayan bölgede NAVTEX ilan etti. Peki, NAVTEX ilan etmek ne demek? Türkiye neden Navtex ilan etti?
Takip et
Navtex nedir? Navtex ilan etmek ne demek? Meis adasında Navtex ilan etti ne anlama geliyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Navtex ilan etmek ne demek soruları Türkiye’nin dış plitikası hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde Libya ile yaptığı anlaşma sonucunda bugün anlaşma gereği doğan hakları doğrultusunda Meis Adası’nın doğu ve güneyinde Navtex ilan etti. Türkiye’nin sahip olduğu Oruç Reis gemisinin yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında Meis Adası’nda Navtex ilan etmesi en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. Haberi okuyan veya duyan pek çok kişi arama motorları üzerinden Navtex ilan etmek ne demek? sorusunu merak etmeye başladı. Yunan haber sitelerinde de geniş yankı bulan olay sonrasında Türk savaş gemilerinin bölgeye intikal ettiği iddia edildi. Peki, çokça konuşulan Navtex nedir? Navtex ilan etmek ne demek? İşte, detaylı tüm bilgiler…

Daha önce 7 Temmuz tarihinde anlaşmanın imzalandığı bölgelerde Türk Deniz Kuvvetleri birçok tatbikat düzenlemiş ve yurt içi ve dışı basında geniş yer bulmuştu. Bugün son dakika bilgisi olarak düşen haber neticesinde Türkiye, Libya ile imzaladığı anlaşma gereğince Meis Adası’nın güneyinde ve doğusunda Navtex ilan etti. Yunanistan’a bağlı 12 adadan biri olan Meis’in güney ve doğusunda Navtex ilan edilmesiyle Yunanistan ile olan ikili ilişkilerin nasıl olacağı merak edilmeye başlandı. Sosyal medya platformları ve bazı sözlük sayfalarında gündem olan konu sonrasında pek çok vatandaş Navtex nedir sorusunu araştırıyor. Peki, Navtex ilan etmek ne demek? Navtex ilan edilmesinin ardından neler olacak? İşte, gündemin merak edilen konusu hakkında detaylı bilgiler…

NAVTEX NEDİR? NAVTEX İLAN ETMEK NE DEMEK?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Türkiye cumhuriyeti Devleti geçtiğimiz günlerde Liba ile ortaklaşa imzaladığı deniz anlaşması gereği oluşan hakları doğrultusunda Meis Adası’nın güneyi ve doğusunu kapsayan bölgede NAVTEX ilan etti.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin belirlenen alanlarda araştırma faaliyetleri yürütecek olması sonrasında Yunan basınında geniş yer bulan haberlerde Türk Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemilerinin bölgeye gönderildiği iddia edildi.

Navtex aygıtı uluslararası orta frekansta gemilere seyirde tehlike ve emniyet raporları ile havaraporu tahmin ve uyarılarını otomatik olarak yazılı veren haberleşme cihazıdır.

Türkiye’nin Meis Adası’nda navtex ilan etmesiyle bölgedeki meteoroloji tahminleri ve seyir bilgileri, acil durum oluşturabilecek olayları ve alandaki emniyet ve denizde yapılan çalışma sahaları konusunda bilgi sahibi olabilecek.

Yunan kaynakları, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı en az 15 savaş gemisinin Aksaz Deniz Üssü’nden ayrılarak bölgeye doğru hareket ettiğini öne sürdü.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros’un da Güney Kıbrıs ziyaretini yarıda keserek Atina’ya döndüğü vurgulandı.

Türk Deniz Kuvvetleri, 7 Temmuz tarihinde Libya açıklarında yapacağı tatbikat için NAVTEX ilan etmişti. Tatbikatın gerçekleşeceği alanların adları Barbaros, Turgut Reis ve Çaka Bey olarak belirlenmişti. Doğu Akdeniz’de geçen ay Türk Hava Kuvvetleri ile dev bir tatbikata imza atan Deniz Kuvvetleri, bölgedeki hakim güç olduğunu bir kez daha ortaya koymuştu.

4 bin kilometrelik rota boyunca gerçekleştirilen bu tatbikat uluslararası kamuoyunda geniş yankı bulmuştu.

Söz konusu tatbikatın dost ve düşman ülkeler için mesaj taşıdığını belirten uzmanlar, “Türkiye, 24 saat içerisinde harekata hazır olabileceğini gösterdi. Doğu ve Batı Akdeniz ülkelerine ‘istediğimiz her noktaya’ ulaşırız mesajı verdi. Bu faaliyetin birincil muhatabı IRINI operasyonuna katılan Avrupa Birliği ülkeleri ve Yunanistan’dır. İkinci muhatapları İsrail ve Mısır’dır. Üçüncü seviyedeki muhatapları ise hem dostumuz hem de düşmanımız olmaya niyetlenen ülkelerdir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Navtex nedir? Navtex ilan etmek ne demek? Meis adasında Navtex ilan etti ne anlama geliyor?

TÜRKİYE’DE NAVTEX UYGULAMASI?

Türk karasularında Navtex Mesaj ve Seyir duyuruları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşiongrafi Dairesi Başkanlığı tarafından Antalya, Samsun, İstanbul ve İzmir yayın istasyonlarından çıkarılmaktadır. Seyir duyuruları Sivil – Askeri tüm Gemi ve Tekneler için bağlayıcı niteliktedir. bu duyurular aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Web sitesinde de yayınlanarak denizcilerin güvenli seyirleri garanti edilmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.