adplus-dvertising

Naturelgaz ne zaman işlem görecek? Naturelgaz dağıtım oranı kaç oldu?

Naturelgaz ne zaman işlem göreceği ile gündemde yer almaya devam ediyor. 15,8 milyar dolarlık halka arz talebi gelen Naturelgaz, Norveçli bir bankanın da yakın takibindeydi. Norges Bank Investment Management halka arz edilen payların yüzde 8,3'ünü satın aldı. Peki, lot başına 8,50 TL sabit fiyatla halka arz olan Naturelgaz ne zaman işlem görecek?
Takip et
Naturelgaz ne zaman işlem görecek? Naturelgaz dağıtım oranı kaç oldu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Global Yatırım Holding iştiraki Naturelgaz, 25-26 Mart tarihlerinde 8,50 lira sabit fiyatla talep topladı.

Taleplerin toplam büyüklüğü 15,8 milyar liraya ulaşırken, halka arz büyüklüğü 293 milyon 250 bin lira olarak gerçekleşti. Halka arz edilen payların yüzde 60’ı yurt içi bireysel, yüzde 30’u yurt içi kurumsal ve yüzde 10’u ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

Naturalgaz’a yurt içi bireysel yatırımcılardan 75,3 kat, yurt içi kurumsal yatırımcılardan 28,8 kat ve yurt dışı kurumsal yatırımcılardan 3,5 kat talep geldi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda halka arzda yüzde 5’in üzerinde pay alan yatırımcılar da açıklandı. Buna göre Norveç merkezli Norges Bank Investment Management halka arz edilen payların yüzde 8,3’ünü aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan, güçlü talep beklentilerinin karşılık bulduğunu belirterek, ‘Talep toplama sürecinde hisselerimize ilgi gösteren, bize güvenerek talepte bulunan tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum. Naturelgaz’ın yönetim ekibi ve çalışanları olarak yatırımcılarımızın beklentilerini en üst seviyede karşılama sorumluluğuyla, her zaman olduğu gibi elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz ve şirketimize gösterdikleri teveccühe layık olmaya çalışacağız.’ ifadelerini kullandı.

NATURELGAZ NE ZAMAN İŞLEM GÖRECEK?

Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket) 34.500.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 115.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 01/04/2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da 8,50 TL/pay baz fiyat, “NTGAZ.E” kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başladı. İlgili sırada maksimum emir değeri 3 milyon TL olarak belirlenmiştir.

10.000 TL Yatıran koç lot aldı?

Naturalgaz oransal olarak gerçekleşen dağıtımına 10.000TL yatıran yatırımcı yaklaşık olarak 132TL değerinde paya sahip oldu.

Naturelgaz şirketinin (NTGAZ hissesi) halka arzı için girilen talep toplama işlemi tamamlandı. 25-26 Mart 2021 tarihlerinde girilen talep miktarları ve karşılanma oranlarına göre bu halka arza da büyük ilgi olduğu görüldü.

Naturelgaz paylarının halka arzında 8.5 TL fiyatla hisselerin tamamı satıldı ve halka arz büyüklüğü 293.250.000 TL olarak gerçekleşti. Ek hisselerle birlikte 34.500.000 hissenin tamamı satıldı.

Naturelgaz ne zaman işlem görecek? Naturelgaz dağıtım oranı kaç oldu?

Halka Arza Gelen Talep Bilgileri şöyle oldu:

– Toplam 284.979 yatırımcıdan 1.867.996.466 pay talep toplandı.
– Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 75,3 katı katı,
– Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 28,8 katı ve
– Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının da 3,5 katı talep

geldiği belirtildi.

Yakın zamanda halka arz edilen Türk İlaç ve Serum (TRILC) hisselerine de büyük ilgi gösterilmiş ve 10 liradan arz edilen hisseler, tavan serisi ile en son dün (30.03.2021’de) gene tavan olarak 55.40 TL’ye kadar yükselmişti.

Halka Arzda Yatırımcı Kategorisine Göre Hisse Oranları Şöyle Oldu:

Ek satışa sunulan paylar için tahsisat oranları; halka arz edilen payların tahsisat oranları ile uyumlu olarak
– Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar için %60,
– Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar için %30
– Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılariçin %10

olarak belirlenmiştir.

Naturelgaz ne zaman işlem görecek? Naturelgaz dağıtım oranı kaç oldu?

HALKA ARZ GELİRİ YENİ YATIRIMLARA VE YURT DIŞI PLANLARINA AYRILACAK

Turan, Naturelgaz’ın taşımalı doğalgaz sektörünün lideri olduğunu ve boru hatlarının ulaşmadığı bölgelerdeki fabrika, işletme, üniversite ve hastaneler gibi birçok yere sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) taşıdıklarını aktardı.

İlçelere de taşıma yolla gaz götürdüklerini kaydeden Turan, “Bu da Türkiye’de son 4 yıldır yapılıyor ve bu alanda pazar payımız çok yüksek. 51 ilçeye doğalgazı bu şekilde götürüyoruz. Doğalgazı CNG olarak taşıyoruz ve oradaki gaz dağıtım firmasına teslim ediyoruz” diye konuştu.

Turan, Türkiye’de henüz emekleme aşamasında olan fakat büyüme potansiyeli gördükleri diğer iş kolunun ise doğalgazlı araçlara CNG tedariki olduğunu ifade etti.
Doğalgazlı araçların karbon emisyonunun dizel araçlara göre çok daha düşük olması nedeniyle bu alanda büyüme öngördüklerini aktaran Turan, şöyle devam etti:

“Yurt dışında planladığımız projeler var. İlkini Afrika’da yapmayı hedefliyoruz ve elektrik üretimi amaçlı kullanılan dizel jeneratörlere CNG taşımayı planlıyoruz. İş alanlarımız ve planlarımız çerçevesinde, halka arzdan elde edeceğimiz gelirin yüzde 50’sini CNG, LNG ve oto CNG tarafında istasyon, tesis ve taşıma ekipmanı kapasitemizi artırmak için kullanacağız.

Geçen yıl sonunda SOCAR LNG’yi bünyemize kattık. Bu işlemin finansmanından kalan yaklaşık 30 milyon lira borcumuz var ve halka arz gelirimizin yüzde 20’lik kısmıyla bu borcu kapatacağız. Yüzde 20’lik kısmını yurt dışı projemiz için ayırıp, yüzde 10’luk kısmını da işletme sermayemizi güçlendirmek için kullanacağız” diye konuştu.

Naturelgaz ne zaman işlem görecek? Naturelgaz dağıtım oranı kaç oldu?

GAZ TÜKETİMİ VE ABONE SAYISI ARTIYOR

Turan, ilçelere doğalgaz dağıtım ve abone sayıları arttıkça bu alanda ciddi bir hacim oluşmasını beklediklerini anlattı.

Yerli doğalgazın da bu büyümeye katkı sunacağını kaydeden Turan, “Türkiye’de tüketilen gazın yüzde 98,6’sı boru hatlarıyla kullanıcıya ulaştırılıyor. Yüzde 1,4’ü CNG veya LNG taşıma yolla gidiyor ama bu oran artacak.

Avrupa’da veya gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 2-2,5 seviyesinde. Türkiye’de de biz o noktaya geleceğini düşünüyoruz. Oto CNG alanı büyürse, bu artış daha fazla olabilir. Önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte oto CNG tarafında da ciddi bir büyüme bekliyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.