adplus-dvertising

NATO’dan Ruysa’ya Ukrayna için askeri hareketliliği durdur çağrısı!

Rusya tarafından Ukrayna sınırına yapılan askeri sığınak ile ilgili NATO'dan açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, açıklamasında “Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri sığınağı derhal sonlanmalı” ifadelerini kullandı.
Takip et
NATO’dan Ruysa’ya Ukrayna için askeri hareketliliği durdur çağrısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Dışişleri Bakanı ise, “Rusya ile savaş istemiyoruz, amacımız diplomatik çözüm bulmak” açıklamasında bulundu.

DONBAS KRİZİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını söylemişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı. Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

‘PUTİN TELEFONLARIMIZA ÇIKMIYOR’

Rusya’nın, askerlerini Ukrayna sınırına sevk etmesiyle başlayan gerginlik sürerken, Kiev’den bir son dakika açıklaması geldi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Sözcüsü, Putin’in Zelenskiy’nin telefonlarına cevap vermediği duyurdu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın diyalog çağrılarına olumsuz cevap verdiğini duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Sözcüsü ise Putin’den konu hakkında görüşme talebinde bulunulduğu fakat bu teklif için hala bir geri dönüş alamadıklarını açıkladı.

Aynı açıklamada Rusya’nın Donbas bölgesinde 40 bin askerinin bulunduğu bilgisine de yer verildi. Sözcü, Zelenskiy’nin bölgedeki krizin çözümü için Paris’te temaslarda bulunacağını da açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.