NATO ülkelerinin Hürkuş’u kullanabilmeleri için onay verildi!

NATO, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü (SHGM) “sivil havacılık otoritesi” olarak tanıdı. Bu gelişmeyle beraber, Hürkuş artık NATO mensubu ülkelerin ordularında kullanılabilecek. sırada ise Gökbey var.
Takip et
NATO ülkelerinin Hürkuş’u kullanabilmeleri için onay verildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni Şafak gazetesine konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, SHGM ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın koordineli çalışması neticesinde bu başarıya ulaşıldığını vurguladı. Karaismailoğlu, “Alınan karar gereği SHGM, Amerika Federal Havacılık İdaresi, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı, Kanada Sivil Havacılık Otoritesi ve Brezilya Ulusal Sivil Havacılık Dairesi otoriteleri ile beraber sivil havacılık otoritesi olarak doğrudan tanındı” diyerek konuştu.

TARİHİ BİR ADIM

“Tarihi bir adım” diyen Karaismailoglu, “SHGM’nin onaylı sivil havacılık otoritesi olarak tanınması ile SHGM tarafından tip sertifikası verilmiş havacılık araçları, ekipman ve parçalarının uçuşa elverişliliklerinin NATO bünyesinde kabul görmesi sağlanacak. Türkiye’deki sivil operatörlerin ve NATO’ya hizmet sağlayıcıların uçuşa elverişlilik faaliyetlerinin NATO ismine SHGM tarafından denetim ve yetkilendirilmesi söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

NATO ülkelerinin Hürkuş’u kullanabilmeleri için onay verildi!

GÖKBEY DE SIRADA

Karaismailoğlu, SHGM’nin NATO tarafından tanınmasının Türk sivil havacılığı için mühim bir gelişme olduğuna dikkati çekti ve “SHGM tarafından onaylı Hürkuş, NATO mensubu ülkelerin ordularında askeri maksatla kullanılabilecek. Önümüzdeki dönemde Gökbey’in de onay alması bekleniyor. Öte Yandan ileride SHGM’den onay alacak bütün hava araçları ve’lar da bu kapsamda değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

İSTİHDAM YARATACAK

Karaismailoğlu, sertifikalandırılan hava aracı parçası ve cihazların da gene NATO tarafından tanınacağının altını çizerek, şu şekilde devam etti:

THY, Sunexpress gibi Türk hava yolu İşletmelerinin hava araçlarına her sene SHGM tarafından verilen uçuşa elverişlilik sertifikaları da tanınacak. SHGM tarafından denetlenen ve yetki verilen bakım kuruluşlarının yaptığı bakımlar da NATO tarafından kabul edilecek. Bu gelişmeyle beraber Türkiye’nin hava araçları NATO hizmetlerinde kullanılabilecek. Bu vaziyetin ilave istihdam yaratacağı değerlendiriliyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.