NATO Türkiye’den gizli nükleer tatbikat yaptı

NATO müttefikleri Almanya, Hollanda, Belçika ve İtalya ortak bir nükleer savaş tatbikatı başlattı. Tatbikatta Türkiye’de de bulunan B61 bombaları da kullanılırken, Türkiye’nin yer almaması dikkat çekti.

Almanya’da başlatılan nükleer savaş tatbikatına Hollanda, Belçika ve İtalya katıldı. NATO şemsiyesi altında yapılan tatbikata Türkiye davet edilmedi.

Steadfast Noon adı verilen tatbikatta B61 tipi nükleer bombalar uçaklara yüklendi. Alman Bild gazetesi, bu tip nükleer bombaların Türkiye’de de olduğunu ancak Türkiye’nin bu tatbikatta yer almadığını yazdı.

Nörvenich Hava Üssü’nde yapılan gizli NATO ittifakı tatbikatında patriot savunma sistemleri de konuşlandırıldı. Düzenli olarak gerçekleştirilen tatbikatlarda nükleer silahların yeraltındaki korunaklı yerlerinden uçağa güvenli bir şekilde nasıl taşınacağı ve savaş uçaklarının altına nasıl monte edileceği test ediliyor.

Nükleer savaş tehlikesinin son 30 yıldan daha yüksek olduğu düşünülüyor. Amerika Birleşik Devletleri, 2019 yazında nükleer silahların sınırlandırılması anlaşmasından çekilmişti.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı