adplus-dvertising

NATO savaş uçakları Rus jetlerini engellemek için kalktı!

NATO'ya bağlı savaş uçakları Rusya'nın olağan dışı faaliyetlerini engellemek maksadıyla 10 defa gök yüzüne havalandı. NATO uçaklarının 6 kez RUS jetleri ile karşı karşıya geldiği ve önleme yapıldığı bildirildi.
Takip et
NATO savaş uçakları Rus jetlerini engellemek için kalktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’ya ait filo halindeki stratejik bombardıman uçaklarının, birkaç saat içinde dünyanın 6 farklı bölgesinde NATO Hava Sorumluluk Bölgelerini zorladıkları gün yüzüne çıktı. 29 Mart tarihinde gerçekleşen havadaki bu gelişme, NATO (Kuzey Atlantik İşbirliği Örgütü) ittifakının kurulduğu 1949 senesinden bu yana Rusya ile havada meydana gelen en büyük restleşme olarak tarihe geçti.

7 ÜLKE KATILDI

Türkiye’nin de mensubu olduğu NATO’dan yapılan açıklamaya göre, ittifakla Rusya arasında havada bugüne kadar meydana gelen en büyük krizin Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, Karadeniz ve Baltık Denizi sorumluluk bölgelerinde meydana geldiği bildirildi. Açıklamada, Rusya’ya ait TU-160 ve TU-95 stratejik bombardıman uçaklarından oluşan filoların birkaç saat arayla dünyanın 6 farklı noktasında sınıra yaklaşmasının, 10 kez alarm verilerek avcı uçaklarının kaldırılmasına yol açtığı vurgulandı. Rus bombardıman uçaklarına yönelik önleme operasyonlarına Türkiye, Norveç, İngiltere, Belçika, Romanya, Bulgaristan ve İtalya hava güçlerine ait uçakların katıldığı söylendi.

NATO MESAJ YAYINLADI

NATO’nun resmi Twitter hesabından yapılan konuya ilişkin açıklamada, operasyona katılan ülkelerin bayraklarına da yer verilerek, Müttefik Hava Komutanlığı Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Andrew Hansen’in “NATO güçleri, birliğe bağlı hava sahasını sene boyu, 7 gün, 24 saat korumaya hazır olduklarını ve yeteneklerini gösterdiler” biçimindeki açıklaması paylaşıldı. Rusya’nın 2014 senesinde Kırım’ı ilhakı sonrası, NATO ile Rusya arasında bütün ilişki kesilmişti. Bu vaziyetin, bölge ve dünya güvenliği açısından ciddi tehdit yarattığı söyleniyor.

İTALYA’DA RUS CASUSU KRİZİ

Havada Rusya-NATO kapışmasına ek olarak, dün Rusya ile NATO mensubu İtalya arasında da ‘casusluk krizi’ patlak verdi. Roma’daki Rus Büyükelçiliğinde görevli askeri ataşelik personelinin, bir İtalyan denizci subayından para karşılığında gizli askeri belgeler satın alırken suçüstü yakalandığı açıklandı. İtalyan subay tutuklanırken, Rus askeri ataşenin önümüzdeki günlerde sınır dışı edileceği bildirildi. Geçen hafta benzer bir casusluk krizi Bulgaristan ile Rusya arasında meydana gelmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.