NATO, Savaş Alanı Olarak Uzayı da Listesine Eklemek İstiyor

NATO’ya bağlı dört kıdemli diplomat, uzayı da savaş alanı olarak tanımak için çalışmalara başladıklarını duyurdu.

3-4 Aralık tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek olan liderler zirvesinde kararı almaya hazırlanan NATO, savaşların yalnızca karada, havada, denizde ve bilgisayar ağları üzerinde değil uzayda da yapılabileceğine inanıyor. Bir üst düzey NATO diplomatının konuyla ilgili çalışmalara devam ettiği belirtilirken “Londra zirvesi konuyla ilgili olarak kararın alınabilmesi için en doğru yer” ifadesi kullanıldı.

TARTIŞMA YARATIR

NATO diplomatları uzayda bir savaşa girmek istemediklerini iddia etseler de, böyle bir kararın alınmasının ardından NATO’nun uzaya düşman füzelerini durdurabilecek sistemler, hava savunma sistemleri ve uyduları yok edebilecek teknolojiler yerleştirileceği düşünülüyor. Sonuç olarak NATO’ya bağlı olmayan ülkelerin buna itiraz edeceği ve tartışma yaratacağı öngörülüyor.

HEDEF ÇİN VE RUSYA

Bugün NATO ülkeleri uzaydaki uyduların yüzde 65’ine sahipken, ardından Çin ve Rusya geliyor. Çin’in uçak füzeleri için yüksek hızda internet sağlayan uyduları olduğu da daha önce açıklanmıştı. Bunun yanında Çin, Ay’ın en uzak köşesine iniş yapan ilk ülke olmuştu. Birçok NATO ülkesi tarafından düşman görülen Rusya ise uzayda gücü bulunan bir diğer ülke.

Eski bir NATO yetkilisi olan Jaime Shea konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve, “Uzayı kontrol eden, hava, kara ve denizi de kontrol etmiş olur” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı