adplus-dvertising

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Yeni Stratejik Konsept kabul edildi”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Yeni Stratejik Konsept kabul edildi. Yeni Stratejik Konseptimiz, o dönemden çok farklı içerikle 2010’da yayınlanmış olanın yerine geçti. Rusya, önceki strateji konseptte ‘stratejik ortak’ olarak tanımlanıyordu, fakat bu yeni belgede ‘en mühim ve doğrudan tehdit’ olarak sayıldı” şeklinde konuştu.
Takip et
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Yeni Stratejik Konsept kabul edildi”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İspanya, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, mensup ülkelerin liderlerinin katılımı ile düzenlenen oturumun sonrasında basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, “Liderler bugün biraz önce güvenliğimiz için bu kilit dönemde ittifakımızı dönüştürmek ve kuvvetlendirmek için kararlar aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’ya karşı savaşı, Avrupa’da barışı parçaladı ve Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa en büyük savunma krizine neden oldu. NATO, bu krize kuvvetli ve beraber karşılık verdi. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin liderliği ve cesareti hepimize ilham kaynağı oldu. Bugün de toplantıya katılmasından memnun oldum. Zelenskiy, Ukrayna’nın süren yardımlarımıza güvendiğini açıkça ifade etti. Bizim de cevabımız gayet açık. Ukrayna, bize güvenebilir” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna kısa ve uzun vadede desteklenecek”

Stoltenberg, “Liderler bugün askeri ve mali desteğin sürdürülmesine ve Ukrayna’ya desteğimizin arttırılmasına karar verdi. Uzun vadede Ukrayna’nın Sovyet döneminden kalma askeri malzeme düzeninden modern NATO askeri malzemeleri düzenine geçişi sağlayacağız. Savunma ve güvenlik kurumlarını güçlendireceğiz. Bütün bunlar Ukrayna’nın gelecekte kuvvetli ve bağımsız bir Ukrayna olmasını sağlayacak. Bu, Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliği için temeldir” şeklinde konuştu.

“Müttefikler modern kapasiteler için harcamaya devam edecek”

“NATO liderleri, yeni güvenlik gerçekliğine cevap olarak dönüşüm ve caydırma ile savunmamızın güçlendirilmesine karar verdi” diyen Stoltenberg, asker kapasitesinin de 300 bini aşacağını, askeri savunmanın arttırılması konularında kararlar alındığını bildirdi. “Soğuk Savaş’tan bu yana ilk defa bu tür planlar yapıyoruz” diyen Stoltenberg açıklamasını şöyle sürdürdü:

“2014’ten bu yana Avrupalı ve Kanadalı müttefikler 350 milyar dolar ek harcama yaptı. Dokuz üyemiz hedeflere ulaştı ya da geçti. 19 üyemiz 2024’te hedeflere ulaşmayı öngördü. Beş öbür üyemiz ise somut olarak devamlılığa karar verdiler. Müttefikler, modern kapasiteler için harcamaya devam ediyor. NATO’nun tatbikatları ve ortak çalışmaları için katkılarına devam ediyorlar. Kuvvetlendirme çabaları için gereken altyapı yatırımlarına harcamaların yapılması konusunda mutabık kaldık.”

“Yeni NATO Stratejik Konsept belgesi kabul edildi”

Müttefiklerin yeni NATO Stratejik Konseptini kabul ettiğini bildiren Genel Sekreter Stoltenberg, “Yeni Stratejik Konsept kabul edildi. Yeni Stratejik Konseptimiz, o dönemden çok farklı içerikle 2010’da yayınlanmış olanın yerine geçti. Rusya, önceki strateji konseptte ‘stratejik ortak’ olarak tanımlanıyordu, fakat bu yeni belgede ‘en mühim ve doğrudan tehdit’ olarak sayıldı. Yeni konsepte göre, Çin’den tek bir kelime ile bahsedilmedi. Yeni konseptte terörle mücadele, siber tehditler ve karma tehditler konusunda tanımlar yapıldı” şeklinde konuştu.

“Bazı ülkeler ilk defa bir NATO zirvesine katılıyor”

‘’Rekabetçi ve daha tehlikeli bu dünyada daha yakın çalışmalıyız” diyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, toplantının ilk günü öğleden sonra oturumlarında NATO mensubu olmayan bazı ülkelerin de toplantılara katılacağını söyledi. Stoltenberg, “Avusturalya, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore ilk defa bir NATO toplantısına katılacak. Öte Yandan Avrupa Birliği (AB), Finlandiya, Gürcistan, İsveç de toplantıya davetli olarak katılıyor.” şeklinde konuştu.

Stoltenberg’den Türkiye’ye özel teşekkür

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri önündeki vetosunu kaldıran Türkiye’ye özel teşekkür eden Stoltenberg, “Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. Finlandiya ve İsveç’e de. Davetimi kabul ederek, ortak bir yol bulmak için diyaloğa girdikleri için. Çalışmalarımız yoğun oldu. Brüksel’de de görüşmelerimiz oldu. Dün akşam Erdoğan ve Niinisto ve Andersson anlaşma sağlayabildik. Bu anlaşma Türkiye için iyi oldu, Finlandiya ve İsveç için iyi oldu, NATO için iyi oldu” ifadelerini kullandı.

“İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süresi şuanlık belirsiz”

Basın toplantısının yanıt kısmında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Genel Sekreter, Türkiye’nin vetosunun kalkması üstüne İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya ne kadar sürede tam mensup olabileceği sorusu üstüne, “İsveç ve Finlandiya’nın adaylık anlaşmasının yakın zamanda imzalanacaktır, fakat üyeliğin kabulü için 30 mensup ülkenin parlamentosu tarafından kabul edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Üyelik süreci ne kadar sürecek bilemediğini bildiren Stoltenberg, bunun mensup ülkelerin prosedürlerinin ne kadar süreceğine bağlı olacağını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.