adplus-dvertising

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: ‘NATO’ya daha fazla yatırım yapacağız’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO liderlerinin terörle mücadele, istihbarat paylaşımı ve ortaklara daha çok destek sağlanması gibi konularda anlaştığını belirterek, “NATO’ya daha çok yatırım yapacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: ‘NATO’ya daha fazla yatırım yapacağız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonrası yaptığı açıklamada liderlerin Hint-Pasifik ilişkilerini ilerletme ve terörle mücadeleye devam etme gibi farklı konularda birçok karar aldığını belirtti. Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’i ittifakımıza katılmaya davet etmeyi kabul ettik ve Ukrayna’ya uzun vadeli destek konusunda anlaştık. NATO’nun yeni Stratejik Konsepti üstünde anlaştık. İklim değişikliği ile mücadele ve 1 milyarlık yeni bir inovasyon fonu yaratma konusunda anlaştık. NATO’ya daha çok yatırım yapmaya ve NATO’nun ortak fonlu bütçelerini artırmaya karar verdik” şeklinde konuştu.

Stoltenberg, “Madrid zirvesindeki bu son oturumumuzda Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Sahel bölgelerindeki tehditler ve zorluklara odaklandık. Yeni stratejik konseptimiz, terörizmi güvenliğimize yönelik ana tehditlerden biri olarak tanımlıyor. Bugün, terörle mücadeledeki ilerlememizi gözden geçirdik. İstihbarat paylaşımı ve ortaklarımıza destek de dahil olmak üzere kararlılık ve dayanışma ile mücadeleye devam etme taahhüdümüzü teyit ettik” şeklinde konuştu.

“Çin ve Rusya çıkarları için baskı uyguluyor”

Rusya ve Çin’in NATO’nun güneydeki komşuları çevresinde siyasi, ekonomik ve askeri kazanç sağlama çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Stoltenberg, “Hem Moskova hem de Pekin, bölgedeki çıkarlarını ilerletmek için ekonomik baskı uyguluyor. Dolayısıyla bugün, NATO’nun bölgedeki ortaklarına daha çok destek sağlaması da dahil olmak üzere bu büyüyen zorluğun nasıl ele alınması gerektiğini tartıştık” şeklinde konuştu.
Son senelerin en ciddi güvenlik kriziyle karşı karşıya olunduğunu kaydeden Stoltenberg, “Ama birlik ve kararlılıkla meydan okuyoruz. Madrid’de aldığımız kararlar, ittifakımızın barışı korumaya, çatışmaları engellemeye, halkımızı ve değerlerimizi korumaya devam etmesini sağlayacak” şeklinde konuştu.

“Her ihtimale karşı hazırlıklıyız”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına Rusya tarafından bir cevap vereceğine yönelik ifadelerine ilişkin, “Finlandiya ve İsveç egemen ülkelerdir. Ülkeleri için seçim yapma ve NATO’ya katılma hakları vardır. Fakat tabii ki her ihtimale karşı hazırlıklıyız. Şu anda Ukrayna’da gördüklerimiz, Rusya’nın tamamen bu savaşa odaklandığını gösteriyor. Moskova’dan gelen mesajları not ediyoruz. Fakat bizim için mühim olan, Finlandiya, İsveç’in ittifaka mensup olması. Bütün müttefikleri ve tabii ki Finlandiya ve İsveç’i koruyacağız ve her ihtimale karşı hazırlıklıyız” şeklinde konuştu.

“NATO çatışmanın bir parçası değil”

Stoltenberg, NATO’nun Rusya tarafından saldırılara uğrayan Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini fakat NATO’nun görevi olarak barışı sağlama çalışmalarına da devam edeceğini belirtti. Stoltenberg, “Daha tehlikeli ve öngörülemez bir dünyada yaşıyoruz. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da görmediğimiz bir ölçekteki savaş devam ediyor. Aynı zamanda bu Rusya ile NATO arasında tam ölçekli bir savaş haline gelirse daha da kötüleşebileceğini biliyoruz. O zaman bugün Ukrayna’da gördüğümüzden çok daha kötü bir ölçekte tahribat göreceğiz. Bu sebeple NATO’nun temelde iki görevi var. Biri Ukrayna’ya destek temin etmek. Fakat, elbette Ukrayna’nın ötesinde bir tırmanışı engellemek için de temel bir sorumluluğumuz var. NATO’nun sahadaki çatışmanın bir parçası olmamasının sebebi budur. Çok kıymetli ortağımız Ukrayna’yı destekliyoruz, fakat çatışmanın bir parçası değiliz” diyerek konuştu.

“Türkiye, bazı anlaşmaları kolaylaştırmaya çalışıyor”

Stoltenberg öte yandan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin doğrudan bir neticesi olan küresel gıda krizinin de toplantıda ele alındığını belirterek, “Gıda fiyatları rekor seviyelere ulaşıyor. Birçok ülke mühim miktarda buğday ve öbür gıdaların ithalatı konusunda Ukrayna’ya bağımlı. Müttefikler krizi hafifletmek ve Ukrayna’dan tahıl almak için çabalıyor” şeklinde konuştu.

Stoltenberg, Ukrayna’daki savaş sebebiyle oluşan gıda kriziyle mücadele konusunda Türkiye’nin rolüne değinerek, “NATO müttefikleri Ukrayna’dan yiyecek ve daha çok tahıl çıkarmaya çalışmak için çabalar sarf ediyor. Bu konuda Türkiye, temelde bazı anlaşmaları kolaylaştırmaya çalışıyor. Öte Yandan Yunanistan da Ukrayna’dan tahıl almak için gemilerle hizmet vermeye hazır olduklarını duyurdu” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.