adplus-dvertising

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Liderlerin görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim”

İspanya’nın başkenti Madrid’de 29-30 Haziran’da gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi öncesinde açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Niinisto ve Başbakan Andersson’ın görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim” şeklinde konuştu.
Takip et
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Liderlerin görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 29-30 Haziran tarihlerinde İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi öncesinde açıklamalarda bulundu. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında konuşan Stoltenberg, “Madrid’deki NATO Zirvesi birçok mühim kararla dönüştürücü olacak. Yeni konseptimiz, stratejik rekabet çağında bize rehberlik edecek. Rusya’nın güvenliğimize yönelik en mühim ve doğrudan tehdit olduğunun müttefikler tarafından netleştirilmesini umuyorum. İlk defa Çin’e hitap edeceğiz. Pekin’in güvenliğimize, çıkarlarımıza ve değerlerimize getirdiği zorluklar konuşulacak. Görüşmede öte yandan terörizm de dahil birçok tehdit ve zorluğa karşı yaklaşımımız da ele alınacak” şeklinde konuştu.

“Savunmamızı güçlendireceğiz”

Basın toplantısında zirveye dair ayrıntılar veren Stoltenberg, “Zirvede ileri savunmamızı güçlendireceğiz. İttifakın doğu kısmındaki savaş gruplarımızı tugay seviyelerine çıkaracağız. Hazırlık güçlerimizin sayısını artıracağız ve bu sayı 300 bini geçecek. Bu birlikler savunma güçleriyle beraber tatbikat yapacak. Böylelikle bölgeye ve daha önce konumlandırılmış ekipman ile birliklere adapte olacaklar. Herhangi bir acil vaziyete problemsiz ve hızlı bir biçimde müdahale edebilecekler. Birlikteliğimiz, Soğuk Savaş’tan beri kolektif caydırıcılık ve savunmamızın en büyük revizyonunu yaratıyor. Bunu yapmak için daha çok yatırım yapmamız gerekecek” dedi.

Toplantıya Zelenskiy de katılacak

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin de toplantıya katılacağını ifade eden Stoltenberg, “Ukrayna hükümeti ve halkı, Rusya’nın acımasız saldırganlık savaşına karşı direnmeye devam ediyor. Cesaretleri ve bağlılıkları ilham kaynağıdır. Başkan Zelenskiy’nin NATO Zirvesi’nde bize katılmasını memnuniyetle karşılıyorum. NATO ve müttefikler, askeri ve mali yardımlar da dahil olmak üzere Ukrayna’ya Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana birçok destek sağladı. Ukraynalı on binlerce kişiye eğitimler verildi. Bütün bunlar her gün savaş alanında farklılıklar yaratıyor. Zirvede öte yandan Ukrayna için güçlendirilmiş yeni bir yardım paketi konusunda anlaşmaya varacağız” şeklinde konuştu.

NATO mensubu olmayan ülkelerin de zirveye katılacağını söyleyen Stoltenberg, “NATO’nun en yakın ortaklarıyla da işbirliğimizi derinleştireceğiz. Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Kore Cumhuriyeti’nin bize katılmasını memnuniyetle karşılıyorum. Gürcistan ve Avrupa Birliği de zirveye katılacak. Öte Yandan bütün müttefiklerin güvenlik endişeleri ele alınarak, Finlandiya ve İsveç’in tarihi NATO üyeliği müracaatları konusunda ilerleme kaydetmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüm”

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı duyduğu güvenlik endişelerine de değinen Stoltenberg, “Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. Bugün ilerleyen saatlerde Başbakan Andersson ile görüşeceğim. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Niinistö ve Başbakan Andersson’ın yarın Madrid’de yapılacak görüşme davetimi kabul etmelerine sevindim. Müttefikler, güneyden gelen tehditleri ve zorlukları tartışacak. Terörle mücadeleyi tekrardan görüşeceğiz. Rusya’nın Ukrayna işgalinin neden olduğu gıda krizini ele alacağız. Her şeyden önce transatlantik bağın güvenliğimizin temeli olmaya devam ettiğini bir defa daha teyit edeceğiz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.