adplus-dvertising

NATO: ‘Finlandiya ve İsveç NATO’ya üyelik başvurusunda bulunursa memnuniyetle karşılanacak’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurması vaziyetinde memnuniyetle karşılanacaklarını ve sürecin hızlı ilerleyeceğini belirtti.
Takip et
NATO: ‘Finlandiya ve İsveç NATO’ya üyelik başvurusunda bulunursa memnuniyetle karşılanacak’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nu (AP) ziyaret ederek AP Başkanlar Konferansı’na katıldı. Toplantıda AP Başkanı Roberta Metsola ve 7 siyasi parti grubunun başkanlarıyla bir araya gelen Stoltenberg, Ukrayna’ya verdiği kuvvetli destekten dolayı parlamentoya övgüde bulunarak, NATO-AB işbirliğinin bu kritik konuda ortak güvenlik için hayati önem taşıdığını belirtti.

NATO: ‘Finlandiya ve İsveç NATO’ya üyelik başvurusunda bulunursa memnuniyetle karşılanacak’

Stoltenberg ve Metsola AP Başkanlar Konferansı’nın sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg yaptığı açıklamada NATO ve AB’nin Ukrayna ile dayanışma içinde beraber hareket ettiğini ifade ederek, AB’nin Rusya’ya yönelik uyguladığı kuvvetli ekonomik yaptırımları memnuniyetle karşıladığını söyledi. Stoltenberg, NATO müttefiklerinin bugüne kadar Ukrayna’ya en az 8 milyar dolar askeri destek sözü verdiğini ve bunu sağladığını belirtti.

“Finlandiya ve İsveç’e NATO’nun kolları açık”

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu iddialarına ilişkin basın mensuplarının sorularını cevaplayan Stoltenberg, “NATO üyeliğine başvurmak isteyip istemediklerine elbette Finlandiya ve İsveç karar verecek. Fakat başvurmaya karar verirlerse NATO, Finlandiya ve İsveç’i kolları açık bir biçimde karşılar. Finlandiya ve İsveç bizim en yakın ortaklarımız, onlar kuvvetli ve olgun demokrasiler, AB mensupları. Finlandiya ve İsveç ile uzun senelerdir çalışıyoruz. Silahlı güçlerinin NATO standartlarını karşıladığını, NATO güçleriyle uyumlu olduğunu biliyoruz, beraber eğitim alıyoruz, beraber tatbikat yapıyoruz. Öte Yandan Finlandiya ve İsveç’le birçok farklı görev ve operasyonda beraber çalıştık. Bu sebeple başvururlarsa memnuniyetle karşılanacaklar. Öte Yandan müracaat sürecinin hızlı olmasını ve resmi süreç tamamlandıktan sonra NATO’ya katılabilmelerini bekliyorum” şeklinde konuştu.

NATO: ‘Finlandiya ve İsveç NATO’ya üyelik başvurusunda bulunursa memnuniyetle karşılanacak’

“Yaptırımlar devam edecek”

Metsola ise Ukrayna’daki vaziyete ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın daha çok askeri desteğe ve daha etkili yardıma da ihtiyaç işittiğini belirtti. Metsola, “Rusya’ya daha çok yaptırım çağrısında bulunmaya devam edeceğiz. Mevcut yaptırım paketlerinin daha iyi ve daha etkin bir biçimde uygulanması için çağrıda bulunmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki hafta Strasbourg’da da bunu münakaşaya devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.