adplus-dvertising

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başladı

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi İspanya’nın Başkenti Madrid’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’ın açılış konuşması ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi mensup devletlerin liderleriyle aile fotoğrafı çekimine katıldı.
Takip et
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi İspanya’nın Başkenti Madrid’de başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı öncesinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Başkanı Joe Biden ile sohbet etti. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Stoltenberg ev sahipliği sebebiyle İspanya’ya teşekkür ederek, “Bu zirve, Rusya ve Çin gibi otoriter ülkeler sebebiyle daha rekabet dolu ve tehlikeli bir hal alan ve uluslararası düzenin tehdit altında olduğu bir dünyada NATO’yu kuvvetlendirmek için bir fırsat olacak. Gelecekteki güvenliğimiz için yeni NATO stratejik konseptini kabul edeceğiz. Savunma kapasitemizi daha büyük bir dinamizm ve kapasite artırımı ile güçlendireceğiz. Bu yeni güvenlik problemlerine karşı gerekeni yapacak potansiyelimiz mevcuttur” şeklinde konuştu.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başladı

“Kapımız açık”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği hakkında da konuşan Stoltenberg, “Komşularımızla ve dünyayla işbirliğimizi güçlendireceğiz. İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya davet ederek, NATO’nun kapısının açık olduğunu göstereceğiz. Ukrayna için daha büyük bir destek sağlayacağız. Başkan Zelenskiy’nin de bugün bize katılacağı için mutluyum. Cesur Ukrayna halkı ve ordusu, bütün dünyaya ilham veriyor. NATO müttefikleri Ukrayna’nın yanında olmaya devam edecek. Tarihi bir anda bulunuyoruz. Madrid Zirvesi, büyük bir dönüşüme yol açacak. ABD ve Avrupa ilişkisinin ve ittifakın kuvvetli kalması için gerekenleri sunacak bir zirve olacak” ifadelerini kullandı.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başladı

“Türkiye, İsveç ve Finlandiya liderlerine teşekkür ederim”

Açılış konuşmasında söz alan ev sahibi İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise NATO Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti söyledi. Zirvenin Avrupa’nın güvenliği için önemine dikkat çeken Başbakan Sanchez, “Bu zirveye ev sahipliği yapmak bizim için harika. Çok ama çok mühim bir zirve. Tarihi sayıda ülke katılıyor. Avrupa Birliği ülkeleri NATO mensubu olmasalar bile vizyonumuzu paylaşan ülkeler var. Bu da ortak güvenliğimiz ve ittifakımızın geleceği için çok mühim. Önümüzdeki senelerin planlarını ortaya koyacağız. İttifakımızı güçlendirmenin zamanıdır. Türkiye, İsveç ve Finlandiya liderlerini dün imzaladıkları mutabakattan dolayı tebrik etmek istiyorum. Mühim iki demokrasinin ittifakımıza katılmasının önünü açmış oldular. Bu elbette ittifakımızı da kuvvetlendirecek. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e de süreçteki katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması hepimiz için çok mühim bir kilometre taşı. Bizi daha da kuvvetlendireceğine inanıyorum. İspanya için NATO toplantısına ev sahipliği yapmak büyük bir sorumluluk ve onur kaynağı. Yararlı ve olumlu görüşmeler yapacağımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.

FOTOĞRAF ÇEKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve öncesi mensup ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile bir araya gelerek aile fotoğrafı çekimine katıldı.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fotoğraf çekimi sırasında en ön sırada İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Slovenya Başbakanı Robert Golop’un yanında yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeleri çerçevesinde Madrid’deki IFEMA Fuar Merkezi’nde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.