NASA’nın yeni robotu Perseverance (Sebat) bugün Mars’a gidiyor, geçmiş hayatın izlerini arayacak

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Türkiye saatiyle 14.50’de Perseverance (Sebat) adlı robotu Mars’a gönderiyor. Sebat, kurumuş bir krater gölünü inceleyip Kızıl Gezegen’de geçmişte hayat olup olmadığını belirlemeye çalışacak…

Hava koşulları uygun olursa robot bugün Türkiye saatiyle 14.50’de, ABD’nin Florida eyaletinin Orlando şehri yakınındaki Canaveral Burnu’nda yer alan Amerikan Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan Atlas V roketiyle Mars’a yollanacak.

Perseverance (Sebat), daha önce su izlerine rastlanan Jezero Krateri’ne gidiyor.

NASA’nın yeni robotu Perseverance (Sebat) bugün Mars’a gidiyor, geçmiş hayatın izlerini arayacak

Jezero Krateri, Mars üzerindeki en belirgin ve en iyi korunmuş delta örneği. Bir başka deyişle akarsuların göle döküldüğü yerlere bıraktığı kaya, kum ve muhtemel organik karbon örneklerinin oluşturduğu kat kat jeolojik yapı, net bir şekilde görülebiliyor.

Gezici robot, buradaki kayalarını delerek içinden tebeşir büyüklüğünde örnekler alacak. Bunlar yalıtılarak paketlenmiş olarak, gezegen yüzeyine bırakılan kutularda toplanacak. Daha ileri bir tarihte gönderilecek bir başka robot da örnekleri toplayıp analizinin yapılması için dünyaya getirecek.

NASA’nın yeni robotu Perseverance (Sebat) bugün Mars’a gidiyor, geçmiş hayatın izlerini arayacak

1970’lerde Viking misyonları, Mars’dan alınan toprak örneklerinde mikrop benzeri canlıların izlerini aramış ama net sonuç elde edilememişti.

2000’lerin başlarında NASA’nın Mars Keşif Araçları’na suyun izini sürme görevi verildi. Opportunity (Fırsat) ve Spirit (Şevk), gezegen yüzeyinde geçmişte su bulunduğuna ilişkin jeolojik kanıtlar tespit etti.

2012 yılında Curiosity (Merak), indiği Gale Krateri’ni bir zamanlar dolduran gölün canlı organizmaların gelişmesine uygun olabileceğini ortaya çıkardı. Curiosity, ayrıca canlı organizmaların yapı taşları olan karbon içeren organik moleküller de buldu.

Şimdi Sebat, yine benzer bir alanda, yaşam izlerini tespit etmek üzere tasarlanan aletler kullanarak incelemeler yapacak…

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı