adplus-dvertising

NASA’nın uzay görevi ileri bir tarihe ertelendi

NASA’nın Artemis Projesi’nde yer alacak uzay aracı CAPSTONE’un bugün Yeni Zelanda’dan yapılması beklenen fırlatmasının ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi.
Takip et
NASA’nın uzay görevi ileri bir tarihe ertelendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NASA’dan yapılan açıklamada, kararın CAPSTONE uzay görevini beraber yürüten paydaşlar tarafından ortaklaşa alındığı söylenerek;

“NASA, Rocket Lab ve Advanced Space, Rocket Lab’ın son sistem kontrollerini yapmasına olanak tanımak maksadıyla CAPSTONE görevi için 27 Haziran’da planlanan fırlatma girişiminden vazgeçti” ifadelerine yer verildi. Ekiplerin, bir sonraki fırlatma girişiminin tarihini hava durumu ve teknik faktörleri göz önüne alarak tespit edeceği söylendi.

NASA’ya veri sağlayacaktı

45 çalışanlı küçük bir firma olan Advanced Space tarafından geliştirilen 55 kilo ağırlığındaki CAPSTONE uzay aracının, bir kutu büyüklüğünde olduğu kamuoyuna yansımıştı. Ay’a inmeyeceği söylenen aracın, Artemis Projesi’nin bir parçası olarak mürettebatlı bir uzay istasyonunun inşa edilmesi için ay yörüngesinde keşif yapacağı açıklanmış, elde edilen verilerin NASA’ya aktarılacağı duyurulmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.