adplus-dvertising

NASA’nın uzay aracı Parker, Güneş’in atmosferine girdi!

NASA tarafından gönderilen Parker uzay aracı bir ilki gerçekleştirerek Güneş'in atmosferine girdi. Parker'in buradan örnekler toplayacağı bildirildi.
Takip et
NASA’nın uzay aracı Parker, Güneş’in atmosferine girdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ntv’de yer verilen habere göre; Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) üç sene önce Güneş’e doğru fırlattığı uzay aracından mühim bir haber geldi. Parker Güneş Sondası’nın aylar önce Güneş’in atmosferinin içine girdiği belirlendi. Yoğun ısı ve radyasyona maruz kalan Parker, yalnızca dış atmosferi geçebildi. Fakat bu bile başlı başına mühim bir gelişme.

Böylece ilk kez insan yapımı bir nesne Güneş’e dokunmuş oldu.

Parker, Güneş’e nisan ayında dokundu fakat verilerin doğrulanması için zamana ihtiyaç vardı. Parker Güneş Sondası, dış atmosferin içinden örnekler de toplandı.

Bilim insanları Güneş’i artık daha iyi tanıdığımızı söyledi.

Astrofizikçi Eugene Parker’ın ismini alan Parker Sondası, 2018’de Güneş’e fırlatıldı. Daireler çizerek Güneş’e yaklaşmaya çalışan Parker görevine devam ediyor.

Bilim insanlarına göre Güneş’in dış çeperi, yıldızın kendisinden daha sıcak. Parker’ın bunun nedenini açıklayabileceği söyleniyor. 2024 senesinde Parker, Güneş’e Merkür’den daha yakın bir konumda olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.