adplus-dvertising

NASA’nın tehlikeli gördüğü asteroid dünyaya yaklaşıyor!

NASA, dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’yı ikiye katlayan devasa bir asteroidin Dünya’ya doğru yola çıktığını duyurdu.
Takip et
NASA’nın tehlikeli gördüğü asteroid dünyaya yaklaşıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’yı ikiye katlayan devasa bir asteroidin Dünya’ya doğru yola çıktığını duyurarak, gezenimize yaklaşacağı tarihi açıkladı. 1,8 km’lik bir çapa sahip olan 7335 (1989 JA) isimli uzay kayası, NASA tarafından “potansiyel tehlikeli’ olarak sınıflandırdı.

830 metre yüksekliğinde olan Burj Khalifa, 2004 senesinde inşa edildiğinden bu yana dünyanın en yüksek binası oldu. Fakat Dubai’nin devasa binası, bu hafta Dünya’nın yanından geçecek olan bir asteroidin yanında küçük kalıyor.

NASA’nın tehlikeli gördüğü asteroid dünyaya yaklaşıyor!

7335 (1989 JA) isimli asteroit, 1,8 km çapıyla devasa bir büyüklüğe sahip ve cuma günü Dünya’nın yakınından geçecek. NASA, asteroidi ‘potansiyel olarak tehlikeli’ olarak sınıflandırmış olsa da, ortalama 4 milyon kilometre uzaklıktan geçeceği için Dünya için bir tehdit yaratması olası gözükmüyor. Söz konusu mesafe, Dünya ile Ay arasındaki yaklaşık uzaklığın ortalama 10 katını yaratıyor.

TARİHİ VE SAATİ BELLİ OLDU

NASA’nın uzay kayalarını izleyen Yakın Dünya Nesne Incelemeleri Merkezi’ne göre, asteroit Cuma günü Türkiye saatiyle 17.26’da Dünya’ya en yakın yaklaşımını yapacak. Bu noktada, asteroit Dünya’dan 0.026 astronomik birim uzaklıkta olacak ve ortalama 50 bin km/saat şaşırtıcı bir hızla seyahat edecek.

NASA’nın tehlikeli gördüğü asteroid dünyaya yaklaşıyor!

BU YILKİ EN BÜYÜK UZAY KAYASI

NASA’ya göre, 7335 (1989 JA), bu sene Dünya’nın etrafından geçen en büyük uzay kayası olacak.

Öbür taraftan, NASA her hafta ortalama 30 yeni “Dünyaya yakın nesne” (NEO) keşfediyor ve 2019’un başında toplam 19 binden fazla nesne keşfetti. Fakat uzay ajansı, NEO kataloğunun tamamlanmadığı konusunda uyardı, bu da ‘herhangi bir zamanda’ öngörülemeyen bir etkinin meydana gelebileceği manasına geliyor.

NASA’dan daha önce konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Uzmanlar, 2013 senesinde Rusya’nın Chelyabinsk şehrinde patlayan bir nesnenin etkisinin yüzyılda bir yahut iki defa gerçekleştiğini tahmin ediyor.

Daha büyük nesnelerin etkilerinin çok daha az sıklıkta olması bekleniyor (yüzyıllar ila bin sene ölçeğinde). Fakat, NEO kataloğunun mevcut eksikliği göz önüne alındığında, Chelyabinsk olayı gibi öngörülemeyen bir etki her an ortaya çıkabilir” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.