adplus-dvertising

NASA’nın MOXIE aracı Mars’ta oksijen üretti!

Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA), Perseverance gezginini tıpkı Dünya’daki ağaçların yaptığı gibi, karbondioksiti oksijene dönüştürebilen bir cihazla Mars’a gönderdi. Mars atmosferinden karbondioksiti çeken araç, bir astronotu 10 dakika sağlıklı tutmaya yetecek kadar 5,4 gram oksijen üretti.
Takip et
NASA’nın MOXIE aracı Mars’ta oksijen üretti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Söz konusu olay, insan kaşiflerin Mars’ta dolaştığı günlerin çok yakında olabileceğini gösteriyor. Çünkü oksijen tankı bir uzay gemisinde çok yer kapladığından astronotların yanlarında yeterince oksijenle Mars’a gitme olasılığı çok düşük. Bu yüzden, hem nefes almak hem de Dünya’ya dönmek için roketlere yakıt temin etmek için astronotların Mars atmosferinden kendi oksijenlerini üretmeleri gerekiyor.

NASA’nın Uzay Teknolojisi Görev Kuvveti yöneticisi Jim Reuter yaptığı basın açıklamasında, “Bu, Mars’ta karbondioksiti oksijene dönüştürmede kritik bir ilk adım. MOXIE’nin yapacak daha fazla işi var, fakat bu teknolojinin neticeleri, bir gün Mars’ta insanları görme hedefimize doğru ilerlerken umut dolu. Oksijen yalnızca soluduğumuz havanın içinde yer almıyor. Roket itici oksijene bağlı olarak çalışıyor ve geleceğin kaşiflerinin Dünya’ya dönmesi Mars’ta itici yakıt üretmeye bağlı olacak” ifadelerini kullandı.

NASA’nın MOXIE aracı Mars’ta oksijen üretti!

Bununla beraber MOXIE’yi yaratan altın kutu, ortalama olarak bir otomobil aküsü boyutlarına sahip. Yani, insanlarının Mars’a göndermeyi umdukları oksijen cihazının boyutlarının sadece yüzde biri.

Yakıt ve para tasarrufu sağlayacak

Öbür taraftan, araştırmacılar MOXIE’nin torunlarının nihayetinde, Mars yüzeyinden dört astronot fırlatmaya yetecek kadar oksijen üretebileceğini (25 ton) açıkladı. Bu oksijeni yerinde üretmenin, Mars’a ilk yolculuk için oldukça fazla alan, ağırlık, yakıt ve para tasarrufu sağlayacağı ifade edildi.

NASA, MOXIE’nin önümüzdeki iki sene içinde Mars atmosferinden en az dokuz defa daha oksijen çıkarmasını bekliyor. Bu ilk deneme, deneyin çalıştığından emin olmak için tasarlandı. Gelecekteki çalışmalar, MOXIE’nin kabiliyetlerini günün farklı zamanlarında ve Mars mevsimleri boyunca test edecek.

NASA’nın MOXIE aracı Mars’ta oksijen üretti!

MOXIE’nin saatte 10 grama kadar oksijen üretecek biçimde tasarlandığı söylendi. Yani, bu vaziyette cihazın yakıtının testler esnasında bitmesi mümkün değil.

Yüzde 99,6 oranında saf oksijen üretiyor

Mars’ın atmosferi yüzde 96 karbondioksittten oluşuyor. Cihaz, bu karbondioksit moleküllerini oksijen ve karbon monoksite ayırmak için ısı ve elektrik akımlarını kullanıyor. Bununla beraber, oksijen atomları uzun süre tek başına kalamadıklarından hızlıca oksijen molekülleri oluşturuyorlar. Sonrasında yüzde 99,6 oranında saf oksijen yaşanıyor.

Sonrasında MOXIE hem oksijeni hem de karbonmonoksiti gezegenin atmosferine geri gönderiyor. Fakat, gelecekteki ölçeklendirilmiş cihazların, oksijeni daha sonra kullanmak üzere tanklarda depolayacağı düşünülüyor.

Öte yandan, karbondioksiti oksijene dönüştürmek, gelecekteki astronotların Mars topraklarında yaşayabilmelerinin tek yolu değil. Bilim insanları ve mühendisler, Kızıl Gezegen’e yeni yapılar inşa etmek için yerinde kayaların kullanılmasını, hatta içme suyu yahut roket yakıtı yapmak için Mars yahut Ay buzunu kazmayı önerdiler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.