adplus-dvertising

NASA’nın Artemis görevinin yeni tarihi belli oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Orion Uzay Aracı’nı Ay yörüngesine taşıyacak Artemis görevi çerçevesindeki Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin Cumartesi günü fırlatılacağını duyuruldu.
Takip et
NASA’nın Artemis görevinin yeni tarihi belli oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NASA’nın ortalama 10 senedir üstünde çalıştığı ve Ay’a insan taşımayı hedefleyen Artemis görevi teknik arıza engeline takılmıştı. NASA tarafından yapılan yeni açıklamaya göre, fırlatmanın Cumartesi yerel saatle 14.17’de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden gerçekleştirileceği bildirildi. Ekiplerin fırlatmadan 45 dakika önce soğutma çalışmalarına başlayacağı söylenirken, roketin Dünya’dan ayrılması için ortalama 2 saatlik bir müddet olacak. Artemis Görev Müdürü Mike Sarafin tarafından yapılan açıklamada, “Fırlatmayı 3 Eylül’de yapmayı deneyeceğiz. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günkü denemede olduğu gibi motorları termal olarak ayarlayamazsak, fırlatma olmayacak” ifadeleri kullanıldı.

Yağış engeli
Fırlatma için hava vaziyetinin da mühim olduğu bilinirken, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), yağışlı havada fırlatmaya izin vermeyecek. Öte yandan Meteroloji Uzmanı Mark Berger, Cumartesi günkü hava vaziyetinin fırlatmaya engel teşkil etmeyeceğini belirtti.

Orion Uzay Aracı’nı Ay yörüngesine taşımak üzere Pazartesi günü yerel saat ile 08.33’te Kennedy Uzay Merkezi’nden havalanması beklenen SLS roketinin fırlatması teknik arıza şüphesi sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Artemis I görevi çerçevesinde 98 metre uzunluğundaki ve 3,99 tonluk itiş gücündeki SLS roketi tarafından Ay’a gönderilmesi planlanan Orion Uzay Aracı’nın 42 gün sürecek görevi süresince gelecekte planlanan insanlı uçuşlar hakkında bilimsel veriler toplaması bekleniyordu.

Hedef, Ay’a insan çıkarmak
Nihai hedefi 2025’e kadar insanları Ay yüzeyine döndürmek olan Artemis Ay Programı’nın ilk görevi Artemis I’in başarıya ulaşması halinde 2024’te Artemis II göreviyle gerçek mürettebatlı bir ay uçuşu denemesi gerçekleştirilmesi bekleniyor. 2025 senesinde ise Artemis III görevi çerçevesinde 1970’lerden bu yana ilk defa Ay’a insan indirilmesi hedefleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.