adplus-dvertising

NASA’dan Samanyolu galaksisi dışında gezegen buldu!

NASA'da gök bilimcilerden herkesi heyecanlandıran bir haber geldi. Samanyolu galaksisi dışında tespit edilen gök cisminin galaksisi dışında bir gezegen olabileceği bildirildi. Cismin büyüklüğünün Satürn gezegenine eş değer olduğu açıklandı.
Takip et
NASA’dan Samanyolu galaksisi dışında gezegen buldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gök bilimciler, Samanyolu galaksisinin dışında keşfedilen ilk gezegen olma olasılığı taşıyan bir gök cismine rastladı.

Bugüne kadar Güneş Sistemi dışında 5000’e yakın gezegen bulundu. Fakat bunların tümü Samanyolu galaksisi içerisinde yer alıyor.

Galaksi dışında keşfedilen ve Satürn gezegeninin boyutlarına yakın olduğu söylenen olası yeni gezegen, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Chandra X-Ray Teleskobu ile belirlendi.

Gezegen, Samanyolu galaksisinden 28 milyon ışık senesi uzaklıktaki Messier 51 galaksisinde yer alıyor.

Galaksi dışı yeni gezegen ihtimali, bu gök cisminin kendisine eşlik eden bir yıldız önünden geçerken onun ışığının bir kısmını önlemesi ile oluşan kararmanın teleskoplarla gözlenmesi neticesi belirlendi.

Güneş Sistemi dışında binlerce gezegenin tespit edilmesinde de bu teknik kullanıldı.

Nature Astronomy dergisinde yayımlanan araştırma, ABD’deki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Dr. Rosanne Di Stefano ve ekibi tarafından yürütüldü.

Öbür galaksilerdeki gezegen sistemlerini keşfetmede bu taktiğin kullanıldığını söyleyen Stefano, “Bu ikili X ışını, herhangi bir mesafede ışık bükümünü ölçebileceğimiz yegane taktik ve gezegen keşfine uygun” ifadesini kullandı.

Fakat Stefano, Samanyolu galaksisindeki gezegenleri keşfetmeye uygun olan bu taktiğin, büyük mesafeler söz konusu olduğu için galaksi dışını gözlemede problem oluşturulabileceğini söylüyor.

Zira mesafe sebebiyle teleskoba ulaşan ışık miktarı azaldığı gibi, gözlenen alanda pek çok gök cisminin toplanmış halde karmaşa yaratması tek tek yıldızların tespitini zorlaştırıyor.

NASA’dan Samanyolu galaksisi dışında gezegen buldu!

Daha fazla veriye ihtiyaç var

Araştırmacılar, X ışını yoluyla tespit edilen cismin galaksi dışında yeni bir gezegen olarak yorumlanması için daha çok veriye ihtiyaç olduğunu kabul ediyor.

Fakat bu cismin geniş bir yörüngeye sahip olması, önünden geçerken kararmasına yol açtığı yıldızın etrafından tekrardan dolaşıp aynı noktaya gelmesinin 70 sene sürmesi manasına geliyor. Bu ise kısa vadede tekrardan gözlem imkanını ortadan kaldırıyor.

Yıldız ışığının kararmasına gaz yahut toz bulutunun yol açma olasılığının de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Fakat gök bilimciler verilerin gaz bulutu ile uyumlu olmadığını söylüyor.

NASA’dan Samanyolu galaksisi dışında gezegen buldu!

Araştırma neticelerini kaleme alanlardan biri olan Princeton Üniversitesi’nden Julia Brendtsson, “Heyecan verici ve ciddi bir iddiada bulunduğumuzu biliyoruz. Öbür gök bilimcilerin de bu konuyu dikkatle araştırmasını bekliyoruz” diyor.

Dr. Stefano da, yeni optik ve kızılötesi teleskopların, gök cismi fazlalığının yol açtığı karmaşa ve kararma problemlerini telafi edemeyeceğini, bu yüzden de öbür galaksilerdeki gezegenlerin tespitinde X ışını dalga boylarının ana taktik olmaya devam edeceğini belirtiyor.

Stefano öte yandan mikrolens taktiğinin de galaksi ötesi gezegen keşfine katkıda bulunabileceğini de ekliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.