NASA’dan astronotlara uzayda tuvaleti kullanmayın talimatı!

NASA, SpaceX’in Crew Dragon Endeavour uzay aracıyla Dünya’ya dönmesi planlanan astronotlardan tuvaleti kullanmaması ve özel iç çamaşırlarına güvenmelerini istedi.
Takip et
NASA’dan astronotlara uzayda tuvaleti kullanmayın talimatı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

SpaceX’in Crew Dragon kapsülündeki tuvaletle alakalı problemler, bu ay 4 metre genişliğindeki kapsülde Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) eve dönüşlerinde saatlerce sürecek yolculukları esnasında dört astronottan oluşan bir grubu tuvalet seçeneği olmadan bırakacak.

“İÇ ÇAMAŞIRLARINIZA GÜVENİN”

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, mürettebatın bir tuvalet yerine “iç çamaşırlarına” güvenmek mecburiyetinde kalacağını belirtti.
SpaceX, geçen ay farklı bir Crew Dragon kapsülünü incelerken uzay aracının tuvaletiyle alakalı bir problem keşfetti. Firma, idrarı bir depolama tankına boşaltmak için kullanılan bir tüpün çözüldüğünü ve kapsülün tabanının altında gizli bir sızıntıya neden olduğunu buldu. Fakat, bu probleminin firmanın üç uzay aracını da etkilediğini açıkladı.

NASA’dan astronotlara uzayda tuvaleti kullanmayın talimatı!

Bununla beraber uzay ajansı, NASA’dan Shane Kimbrough ve Megan McArthur, Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) Fransız astronot Thomas Pesquet ve Japonya’dan Akihiko Hoshide’den oluşan 4 astronotun çalışmayan bir tuvalete sahip Crew Dragon kapsüllerinde ne kadar süre kalacaklarını açıklamadı. Şuana kadar, ISS’den insanlarla beraber yalnızca iki Crew Dragon uzay aracı döndü ve bu yolculukların ilki 19 saat sürdü, ikincisi ise yalnızca altı saat sürdü.
Stich ,”Yolculuğun süresi, yörünge dinamiklerinin ve hava durumu gibi çeşitli faktörlere bağlı. Ancak, kalkıştan inişe kadar geçen süreyi her zaman en aza indirmeye çalışıyoruz” diyerek konuştu.

Bunun yanı sıra Crew Dragon’un tuvaletiyle alakalı problem, SpaceX’in geçen Eylül ayında yaptığı ve ilk uzay turizmi görevi n Inspiration4’te de meydana geldi. SpaceX’in Crew Dragon uzay aracıyla gerçekleşen ilk sivil uzay yolculuğu Inspiration4 görevinde, dört kişilik astronot ekibi 3 gün yörüngede kalmıştı.

NASA’dan astronotlara uzayda tuvaleti kullanmayın talimatı!

FANLARDA İDRAR SIZINTISI MEYDANA GELDI

Inspiration4 misyonunun komutanı ve finansörü milyarder Jared Isaacman, geçen ay görev esnasında bir alarmın çaldığını ve mürettebatı tuvaletin fanının idar sızıntısı konusunda uyardığını belirtmişti.

NASA’da eski bir yardımcı yönetici olan ve şu anda SpaceX’in görev güvencesi başkanı olarak çalışan William Gerstenmaier, “İdrarın depolanacağı bir depolama tankı ve bağlantısız yahut yapıştırılmamış olarak gelen bir tüp var, “Bu, idrarın esasen depolama tankına gitmemesine ve fan sistemine girmesine neden oldu” şeklinde konuştu.

HALA TASARIM RİSKLERİ BULUNUYOR

Öbür taraftan söz konusu vaziyet, lüzumlu bütün test uçuşlarını gerçekleştirmiş, onaylanmış ve hatta görevlerini tamamlamış Crew Dragon aracının hala tasarım riskleri taşıdığını gösteriyor.

Fanlar, uzay aracı tuvaletlerinde çekim kuvveti yaratmak ve idrar akışını kontrol etmek için kullanılıyor, çünkü uzayın mikro yerçekimi ortamında dışkılar mümkün olan her yöne gidebiliyor. Ancak, Gerstenmaier, bu özel vaziyette, Inspiration4 ekibinin kabinin etrafında yüzen herhangi bir dışkı fark etmediğini, çünkü sızıntının hala zeminin altındaki kapalı alanlara düştüğünü belirtti.

NASA’dan astronotlara uzayda tuvaleti kullanmayın talimatı!

Öte yandan, SpaceX, Resilience isimli Inspiration4 uzay aracındaki problemi düzeltmek için çalışıyor. Çarşamba günü ISS’ye dört astronot daha götürmesi planlanan Endurance isimli yepyeni bir Crew Dragon kapsülünün düzeltmeye sahip olacağı söylendi.

DUVARLARDA İDRAR BULDULAR

Fakat, zaten ISS’de bulunan dört astronottan oluşan grup, tuvalet problemleri keşfedilmeden önce Nisan ayında oraya fırlatıldı. Kapsülleri olan Crew Dragon Endeavour, ISS’ye bağlı kaldı, potansiyel bir cankurtaran olarak hizmet ediyor ve onları eve götürmeye hazır bir biçimde bekliyor.

Astronotlar yakın zamanda kapsülü incelediklerinde, onun da sızdıran bir tuvaleti olduğunu ve duvarlara idrar sızdığını gördüler. Fakat hala uzayda oldukları için problemi hemen çözmenin bir yolu yok.
ISS’nin astronotların kullanabileceği kendi tuvaletleri bulunuyor. Bu yüzden astronotlar hala yörüngedeki laboratuvardayken tuvalet ihtiyacı problem olmayacak. Fakat, kapsüllerine geri döndüklerinde ve dönüş yolculuğuna başladıklarında özel bir iç çamaşırı giyecekler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.