NASA’da 18.500 Dolar maaşla 24 gönüllü aranıyor

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi, bir araştırma için 18 bin 500 dolar (100 bin TL) ücretle sadece bir odada yatacak 24 gönüllü arıyor. Yapay yerçekiminin insan sağlığı üzerine etkileri inceleyecek olan bu araştırma için gönüllülerin tek yapması gereken bir odada yatmaktır.


NASA’da 18.500 Dolar maaşla 24 gönüllü aranıyor

NASA (Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi), yapay yerçekiminin etkilerini inceleneceği bu araştırma için 18,500 $ yani yaklaşık 100 bin TL ücret ile 60 gün boyunca bir odada sadece yatacak 24 gönüllü arıyor. Bilimsel bir araştırma için kullanılacak olan gönüllülerin yaş aralıkları 24 ila 55 arasında olmalıdır. 24 kişinin 12’si kadın ve 12’si erkek olacak şekilde seçilecek. Araştırmanın yapılacağı yer, Köln Alman Uzay ve Havacılık Merkezi olarak bildiriliyor. NASA, bu araştırmayı Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte gerçekleştiriyor.

SON BAŞVURU GÜNÜ 24 MAYIS

Deneyin Eylül ayında başlaması planlanıyor. Bununla birlikte gönüllü adaylar için başvuru süresi 24 Mayıs’ta sona eriyor. Başvuru yapacak olan adayların Almanca bilmesi gerekiyor. Deney süresi boyunca bu 24 kişi, yemek yeme işi de dahil her şeyi yatarak yapacak.

Bilimsel çalışmayı yürütecek olan NASA uzmanları, bu adayların odada televizyon izleyip, kitap okuyabileceklerini hatta sıkılmamaları için bir hobi bulmalarını tavsiye ediyor. Çalışma için seçilecek olan kişiler merkezde toplam 89 gün geçirecek. Bu süreye ortama alışma ve rehabilitasyon evreleri de dahil ediliyor.

TESTLERE TABİ TUTULACAKLAR

24 kişi, yapay yer çekiminin olduğu odada, uzay mekiğinde bulunan astronot gibi aşağı doğru 6 derece eğimi olan yatakta yatacak. Adayların ayakları baş seviyesinden biraz yukarıda olacak. Bu şekilde 60 gün yatacak olan gönüllülerin her işi yatarak yapacakları belirtiliyor. Gönüllüler 12’şer kişiden oluşan iki gruba ayrılacak. Birinci grup, yapay yerçekimi olan odada testlere tabi tutulacak. Diğer grup ise dakikada 30 kez döndürülecek santrifüj odasında ya yatacak. Yapılacak olan testler boyunca adayları idrak yetenekleri, denge, kas güçleri, kalp ve damar fonksiyonları takip edilecek. Daha sonra iki grupta da teste tabi tutulan kişilerden elde edilen sonuçlar diğer odadaki adayların değerleri ile kıyaslanacak.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.