NASA, Türkiye’nin yanan ormanlarını uydudan fotoğrafladı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Türkiye’de devam eden yangınlar hakkında bir açıklama yaptı. Dünya genelinde sıcaklık artışının meydana geldiği uyarısında bulunan NASA, yangın bölgelerinin uydu görüntülerini de yayınladı.
Takip et
NASA, Türkiye’nin yanan ormanlarını uydudan fotoğrafladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) Türkiye’de sürmekte olan orman yangınları hakkında bir paylaşım geldi.

NASA’nın resmi sitesinde yer verilen yazıda ‘Şiddetli bir sıcak hava dalgasının ve aylarca süren kuru havanın ortasında Türkiye, son senelerin en kötü orman yangınlarından bazılarıyla karşı karşıya’ ifadelerine yer verildi.

Yangın bölgelerini uyduları ile takip eden NASA, yeni görüntüler de paylaştı.

NASA, Türkiye’nin yanan ormanlarını uydudan fotoğrafladı!

Yangınların günlerdir sürmesi hakkında açıklamalara da yer alan paylaşımda ‘Yangınlar hala güçlü rüzgarlar, 40 santigrat derecenin üstündeki hava sıcaklıkları ve düşük nem ile besleniyor’ dendi.

NASA’dan bir de uyarı geldi… Dünya genelinde bir sıcaklık artışı olduğuna vurgu yapan NASA, Güney Avrupa’nın büyük bir bölümünün 1980’lerden beri görülmeyen aşırı sıcaklar ile kavrulduğunun altını çizdi.

İklim bilimciler tarafından senelerdir dile getirilen bu vaziyetinin ‘Küresel Isınma’nın bir neticesi olduğu söyleniyor.

‘Geçtiğimiz ay hem Yunanistan hem de Türkiye’de ulusal sıcaklık rekorları kırıldı’ diyen NASA, Yunanistan ve Lübnan’da da yangınların sürmekte olduğuna dikkat çekti.

NASA, Türkiye’nin yanan ormanlarını uydudan fotoğrafladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Salı günü yaptığı açıklamada, yangınlar sebebiyle yüzlerce kişinin yaralandığını açıkladı.

Muğla’da 36, Antalya’da da 11 kişinin hastanedeki tedavilerinin sürdüğü söylendi. Binlerce hayvanın da yangınlarda telef olduğu tahmin ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son verilerine göre, yedi kentte 16 yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Son altı günde 33 ilde çıkan 167 yangın ise kontrol altına alındı.

Manavgat, Bodrum ve Marmaris’te çok geniş bir alana yayılan ve yerleşim yerlerine yönelik tehdidi devam eden yangının söndürülmesi için 16 uçak, 51 helikopterle, çok sayıda yangın söndürme aracı, arazöz ve binlerce personelle müdahale edildiği söylendi.

Öte Yandan Türk Silahlı Kuvvetleri helikopter, insansız hava aracı, çıkarma gemisi ve itfaiye araçlarıyla çalışmalara destek verdiğini açıkladı. Bazı yerlerde, Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TOMA’lar da söndürme çalışmalarında yer alıyor.

Aralarında bazı Avrupa Birliği mensupları, İran, Ukrayna, Azerbaycan ve Rusya gibi olduğu ülkeler de yangın söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.