NASA SpaceX’in astronotlarının uzaydaki görüntülerini paylaştı!

SpaceX'in günlerdir beklenen görevi dün başarıyla tamamlandı ve NASA tarafından yetiştirilen 2 astronot uzaya gönderildi. Başarıyla fırlatılarak Uluslararası Uzay İstasyonu'na demirleyen aracın içinin nasıl olduğu da çok fazla merak edildi.

Günümüze kadar uzaya pek çok insan gönderildiği artık hepimizin malumu fakat dün Türkiye saatine göre 22:20’de gerçekleşen SpaceX görevi bir detayla diğerlerinden ayrılıyordu. Elon Musk tarafından kurulan uzay şirketi SpaceX uzaya insan gönderen ilk özel firma oldu. Bugün de Crew Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla ulaştı.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine tarafından onaylanan bu demirleme basınla paylaşıldı ve iki astronot Bob Behnken ve Doug Hurley ISS’te karşılandı. Bugün NASA’nın YouTube kanalı üstünden yayınlanan videoda iki astronot Dragon kapsülünün içini gezerek insanları bilgilendirdi.

27 Mart tarihinde gerçekleşmesi beklenen uçuşun kötü hava şartları nedeniyle ertelenmesinin hemen sonrasında dün başarıyla gerçekleşen uçuş sonrası kapsülün içinin neye benzediği ve astronotların nasıl hareket ettiği oldukça fazla merak edilmişti. Behnken ve Hurley bugün akıllardaki sorulara yanıt veren videolarıyla tarihi görev ile ilgili daha çok bilgi edinmemize yardımcı oldu. Daha önce uzaya giden araçların iç kısmının oldukça sıkışık olduğu bilindiğinden Crew Dragon’u gösteren video sonrası aracın tasarımının oldukça şık ve modern olduğu yorumları yapıldı.

Kapsülün aynı anda yedi astronot taşıma kapasitesine sahip olduğu bilgisi de paylaşıldı. Astronotlar Behnken ve Hurley, kapsülün içinde bol bol hareket ederek aracın iç kısmını merak edenlere göstermiş oldu. Bütün bunların yanında kapsülün astronotların manuel kullanımına uygun olduğu da belirtildi. Astronotların her ikisinin de uçtuğu ve 2011 senesinde emekliye ayrılan NASA’nın Endevour Uzay Mekiği’nden ötürü kapsüle aynı ismi vermeleri de hoş bir ayrıntı olarak hafızalarda yerini aldı.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı