adplus-dvertising

NASA, Meksika’daki kuraklığı uzaydan fotoğrafladı

Meksika’da kuraklık ve su problemi ciddi boyutlara ulaşırken, NASA uzaydan çektiği fotoğraflar ile ülkede meydana gelen kuraklığı gözler önüne serdi.
Takip et
NASA, Meksika’daki kuraklığı uzaydan fotoğrafladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzaydan çektiği fotoğraflar ile Meksika’daki kuraklık ve su problemini gözler önüne serdi. Meksika’nın kuzeyinde bulunan Nuevo Leon eyaletindeki Cerro Prieto Barajı’na ait 20 Temmuz 2015 ve 7 Temmuz 2022 tarihlerinde çekilen uydu fotoğrafları barajdaki su seviyesinin şuana kadar ki en düşük seviyeye indiğini gösterdi. NASA, son senelerde Meksika’da meydana gelen kuraklığın şu anda 21 milyondan fazla insanı olumsuz etkilediğini bildirdi.

Meksika’daki kuraklığın en çok ABD sınırındaki kuzey eyaletleri olan Chihuahua, Coahuila ve Nuevo Leon’da etkisini gösterdiğine vurgu yapan NASA, Nuevo Leon eyaletinin başkenti olan ve su ihtiyacını yok olmaya yüz tutmuş Cerro Prieto Barajı’ndan sağlayan Monterrey kentinde susuzluk nedeniyle tarım, sanayi ve turizm sektörlerinin büyük darbe aldığını söyledi. Monterrey kenti metropol bölgesi 5 milyon 341 binin üstündeki nüfusuyla Meksika’nın ikinci büyük metropol bölgesi konumunda yer alıyor.

NASA’nın Cerro Prieto Barajı’na ait uydu fotoğraflarını paylaşmasını sonrasında açıklama yapan Nuevo Leon Eyaleti Valisi Samuel Garcia, problemlerin eski valinin yolsuzlukları nedeniyle meydana geldiğini iddia etti. Ülkede yağmur mevsiminin başlamasına karşın bölgeye yeterli yağışın olmaması, su ve kuraklık probleminin çözümü konusunda ümitsizliğe neden oluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.