NASA, Mars’ı kirletti! Dünyadaki mikroplar Mars’a taşındı…

ABD’de bir profesör, Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi’nin (NASA) Perseverance isimli gezginiyle dünyadaki mikropları Mars’a taşımış olabileceğini iddia etti.
Takip et
NASA, Mars’ı kirletti! Dünyadaki mikroplar Mars’a taşındı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mars’ta keşifler devam ederken ABD’de yer verilen Cornell Üniversitesi’nden Prof. Dr. Christopher Manson, Mars’ta keşfedilen hayatın NASA laboratuvarlarında ortaya çıkıp çıkmadığıı sorguladı. Weill Cornell Tıp Fakültesi’nde görevli olan Mason, bu şekilde bir senaryonun, özel odalarda zorlu temizlik süreçlerinden geçen uzay aracı montajlarına karşın gerçekleşmiş olabileceğini belirtti.

Manson, NASA’nın Mars gezgini Perseverance’ın hava filtreleri ve sıkı biyolojik prosedürlerle tamamen sterilize edilmiş odalarda inşa edildiğini ve bütün ekipmanın makineye eklenmeden önce temizlendiğini açıkladı.

MİKROPLAR MİLYARLARCA SENEDIR DÜNYANIN HER YERİNDE

Bu yöntemlerin, bir göreve gönderilecek makinalardaki bakteri, virüs yahut mantarları kısıtladığını aktaran Mason, “Fakat, bir uzay aracında sıfır biyokütleye ulaşmak neredeyse olanaksız. Mikroplar milyarlarca senedir Dünya’da ve her yerdeler. İçimizde,vücudumuzda ve her yerdeler. Kimileri en temiz odalardan bile gizlice barınabilir” şeklinde konuştu.

Bununla beraber, Mason tarafından son dönemlerde yapılan iki çalışmada DA , bazı organizmaların temizlik sürecinde ve Mars’a yapılan yolculukta nasıl hayatta kalabileceğinin yanı sıra, mikrobiyal türlerin uzayda ne kadar hızlı büyüyebileceğini gösterildi.

EN BÜYÜK RİSKİ JET TAHRİK LABORATUVARI YARATIYOR

Mason, “Görünüşe göre temiz odalar, en zorlu mikroplar için evrimsel bir seçim sürecini tetikleyebilir ve onların Mars’taki bir yolculukta hayatta kalma şansı daha yüksek olabilir” diyerek yazdı.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki temiz odalar, radyasyona ve soğuk ortamlara karşı daha çok direnç gösteren mikropların delili bulunduğundan en büyük riski yaratıyor.

KIZIN GEZEGEN’DE BÜYÜK HASARA NEDEN OLABİLİR

Öte yandan Mason, eğer bu mikroplar Mars’ta ortaya çıkarsa, bunun araştırmacıların “ileri kirlenme” olarak isimlendirdiği şeye neden olacağını, yani insanlığın kasıtlı yahut kasıtsız olarak bir gezegenden diğerine mikrop götürebileceğini sözlerine ekledi. Mikropların yeni bir ekosisteme vardıklarında “hasara yol açabilecekleri” ve astronatların sağlığı için büyük tehdit yaratabileceği konusunda uyardı.

ŞUBAT AYINDA MARS’TAN ÖRNEK TOPLAMAYA BAŞLADI

Öte yandan Persevance, Şubat ayında Mars’a indi ve gezegende hayatı gösterebilecek işaretler aramaya başladı. NASA, Mars’tan alınan bütün numunelerin güvenli bir biçimde tutulmasını temin etmek için ekstra tedbirler aldığını belirtti. Fakat, bilim adamları, bulguların Mars kökenli olduğundan emin olmak için testlerin yapılması gerekebileceğinin farkında olduğunu belirtti.

Geçen sene temmuz ayında dünyadan fırlatılan “Perseverance” keşif aracı, iki metre uzunluğunda robotik bir kol, 19 kamera ve iki mikrofonla donatılmış vaziyette. Keşif aracı 18 Şubat’ta Mars’a iniş yapmıştı ve Mars’ta olası mikrobiyal hayatın izleri üstünde uzun seneler araştırma yapması planlanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.