NASA, Mars’a göndereceği personel ve seyahat hakkında detayları paylaştı!

NASA’dan gelen, insanlı uzay incelemeleri hedeflerine dair yeni bir açıklamada mürettebatlı Mars seyahatlerinin detayları netleştirildi. Açıklanan detaylara göre uzay ajansı ilk etapta astronotların Mars’ta 30 gün kalmasını planlıyor.
Takip et
NASA, Mars’a göndereceği personel ve seyahat hakkında detayları paylaştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu bir aylık süre içinde astronotları Kızıl Gezegen’e taşıyan uzay aracının aynı zamanda mürettebata hayat olarak hizmet etmesi planlanıyor. Bu sebeple Mars seyahatinde kimyasal ve elektrik tahrikli, hibrit bir roket kullanılacak. NASA, Mars’a göndereceği personel ve seyahat hakkında detayları paylaştı!Mevcut teknolojiyle Mars’a insansız uzay yolculuğu en az 7 ay sürüyor. İnsanlı yolculukta bu süre 9 aya çıkabilir. Bu da Mars’a gidecek astronotların Dünya’yla bağını mühim ölçüde zayıf olacağı manasına geliyor.

Dolayısıyla astronotlara hayat alanı sunacak uzay aracının tasarımı büyük önem kazanıyor.

NASA, Mars’a göndereceği personel ve seyahat hakkında detayları paylaştı!Independent Türkçe’den Çağla Üren’in haberine göre uzay ajansının açıklamalarında en dikkat çeken kısım ise mürettebattaki kişi sayısı ve astronotlar arasındaki iş bölümü oldu.

Buna göre 4 kişilik mürettebattan iki astronot Kızıl Gezegen yörüngesine yerleşecek bir uzay aracında kalacak. Öbür iki astronot ise 25 ton ağırlığındaki bir iniş aracıyla gezegen yüzeyine inecek.

NASA, Mars’a göndereceği personel ve seyahat hakkında detayları paylaştı!Öte Yandan yüzeyde gerekebilecek malzemelerden kimilerinin önceden indirilmesi planlanıyor.

Örneğin, görev süresi dolduğunda yüzeydeki astronotları tekrardan yörüngeye taşıyacak olan bir araç da yüzeye önceden konuşlandırılacak. Vogel, ıssız Mars yüzeyinde gerçekten bir Dünya ayı geçirmek için iki mürettebat mensubunun, hayat alanı sağlayacak ve bilimsel hedefleri tamamlamalarına izin verecek basınçlı bir gezici içinde yaşayabileceğini iddia ediyor.

NASA, Mars’a göndereceği personel ve seyahat hakkında detayları paylaştı!NASA uzay mimarileri direktörü Kurt Vogel, ıssız Mars yüzeyinde astronotların bir ay geçirmesi için onlara hayat alanı sağlayacak ve bilimsel hedefleri tamamlamalarına imkan tanıyacak bir uzay aracı tasarlamanın elzem olduğunu vurguluyor.

Ajans yöneticilerinden Pam Melroy ise bu noktada NASA’nın işbirliği yaptığı öbür kurumlara düşen görevlere dikkat çekiyor:

Tespit Ettiğimiz hedefler için aldığımız geri bildirimler, önümüzdeki 20 sene boyunca Ay ve Mars’taki keşif planlarımıza ışık tutacak.

MARS’A AÇILAN KAPI: ARTEMİS NASA, Mars’a göndereceği personel ve seyahat hakkında detayları paylaştı!Uzay ajansı halihazırda Ay’a astronot gönderme çalışmalarını sürdürüyor. Artemis isimi verilen bu projeyle 2026’da astronotlar doğal uyduya gönderilecek. Ajans nihayetinde 2020’lerin sonunda Ay yüzeyinde ve çevresinde insanların barınacağı, sürdürülebilir bir üs kurmayı amaçlıyor. NASA, Mars’a göndereceği personel ve seyahat hakkında detayları paylaştı!Bu deneyimden elde edilen veriler, ajansın uzayın derinliklerine yolculuk yapması için kullanılacak.

NASA’nın Güneş Sistemi’ndeki ilk hedefiyse Mars olacak. Gelecekte Kızıl Gezegen’de tıpkı Ay’daki gibi kendi kendine yetebilen bir üs kurulması planlanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.