NASA, Mars’a göndereceği Perseverance’ın fırlatışı erteledi!

NASA, Mars Keşif Programı kapsamında 17 Temmuz'da fırlatmaya hazırlandığı yeni keşif aracı Perseverance'ın fırlatılış tarihini yaşanan bazı aksaklıklar sebebiyle erteledi.

NASA, 17 Temmuz’da Mars’a doğru yola çıkarmayı planladığı yeni gezginci keşif aracı Perseverance’ın fırlatılış tarihini erteledi. Mars Keşif Programı’nın bir parçası olan ve gezegende biyolojik izleri araştıracak olan Perseverance’ın yeni fırlatılış tarihi 20 Temmuz olarak güncellendi. Keşif aracının iniş tarihinin ise 18 Mart 2021 olacağı düşünülüyordu fakat bu yeni değişiklik ile beraber iniş tarihi de ertelenmiş olacak.

NASA, bu ertelemenin gerekçesi olarak ise ‘yer sistemlerinde ortaya çıkan bir arıza’ olarak bildirdi ve arıza giderildikten sonra araç Mars’taki incelemelerine başlamak üzere ortalama olarak 10 ay sürecek bir yolculuğa çıkacak.

Mars’ta bulunan Jezero kraterine inecek olan keşif aracı, gene Mars Keşif Programı’nın bir parçası olarak 2012 senesinde gezegene inen Curiosity’ye benzer bir tasarıma sahip. Perseverance, NASA’nın verdiği bilgilere göre Atlas 5 roketiyle, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Merkezi’nden fırlatılacak.

Perseverance’nin Mars’taki öncelikli görevi biyolojik izleri incelemek ve gerçekleştirilecek araştırmalar için örnekler toplamak olsa da, NASA’nın bu Mars görevinde gelecekte yapacağı insanlı Mars yolculukları ve incelemeleri için gereken şartlar ile ilgili da incelemeler yapacağı biliniyor. Aynı zamanda araç, Mars’taki kum fırtınalarını araştıracak ve iklim şartları, yeraltı suları gibi konularda da araştırmalar yapacak.

Toplamda 23 kamera ve 2 mikrofona sahip olan Perseverance, yanında Mars görevleri için oldukça mühim bir yenilik olan ve gelecekteki Mars görevleri için yeni rotaların planlanmasında büyük rol oynayacağı düşünülen yeni Mars helikopteri Ingenuity’yi de yanında götürecek.

Mars üstünde yapılan her yeni araştırma bize bu gezegenin geçmişi ve hatta geleceği ile ilgili pek çok bilgi veriyor. Geçmişte bir hayat olup olmaması ya da gelecekte Mars’ta insan hayatına uygun koşullar oluşturulup yaratılamayacağı gibi hepimizin merak ettiği sorular, NASA’nın Mars Keşif Programı ile yanıtlanıyor. 20 Temmuz’da çıkılacak bu yeni yolculuk ile de pek çok problemin cevaplanması bekleniyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı