adplus-dvertising

NASA, dünyaya çarpacak göktaşı ihtimaline karşı önlem alıyor!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gezegenimizi olası bir göktaşı felaketinden korumak için geliştirdiği DART için geri sayıma geçti. Gelecekte Dünya ile potansiyel olarak ölümcül bir çarpışmadan kaçınma kabiliyetini test etmek için kasıtlı olarak bir asteroide çarpacak olan uzay aracı uzaya fırlatılıyor.
Takip et
NASA, dünyaya çarpacak göktaşı ihtimaline karşı önlem alıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NASA, gezegenimizin savunması için asteroide çarpacak uzay aracını fırlatmaya hazırlanıyor.

Kutu biçimindeki bir uzay sondası olan Çifte Asteroid Yönlendirme Testi (DART), kasıtlı olarak bir asteroide çarpacak.

NASA bu deney ile asteroidin yönünü değiştirip değiştiremeyeceğini test edecek. DART’ın 11 milyon kilometrelik yolculuğun sonrasında Ekim 2022’de hedeflenene bölgeye ulaşması planlanıyor.

NASA’nın planı kapsamında DART bu tarihte Didymos isimli daha büyük bir asteroidin yörüngesinde dönen küçük asteroid Dimorphos’a saatte 21 bin 700 km hızla çarpacak.

DART’ı uzaya Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in Falcon 9 roketi taşıyacak. DART’ın başarılı olması vaziyetinde tarihte ilk defa insanlık Güneş Sistemi’ndeki bir cismin dinamiklerini ölçülebilir bir biçimde değiştirmiş olacak.

Çarpışmadan üç sene sonra bölgeye ulaşacak olan Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Hera uydusu asteroide olanları yakından görüntüleyecek.

26 BİN GÖKTAŞI DÜNYA İÇİN RİSKLİ

Dünya için tehlike potansiyeli taşıdığı düşünülen en az 26 bin asteroit bulunuyor. Bunlardan birinin bile yolunun Dünya’yla kesişmesi bir felaketi doğurabilir.

Açılımı ‘Double Asteroid Redirection Test’ yani ‘Çifte Asteroit Yön Değiştirme Testi’ olan DART görevi, NASA’nın bu nesnelere karşı savunma arayışının bir neticesi olarak gün yüzüne çıktı.

NASA, dünyaya çarpacak göktaşı ihtimaline karşı önlem alıyor!

NASA, yeterince hızlı bir biçimde bir uzay aracını göktaşına çarptırarak onun yönünü değiştirmeyi umuyor. Çarpışma neticesi asteroidin hızı yüzde 1 bile değişirse bunun onun yeni bir yörüngeye sahip olması için yeterli olacağı söyleniyor.

Didymoon en son 2003 senesinde Dünya’nın 6 milyon kilometre yakınından geçmişti. Bir nesnenin 7,4 milyon kilometreden yakın geçmesi ‘potansiyel olarak tehlikeli’ kabul ediliyor.

DÜNYA NE KADAR HAZIR?

Bir asteroidin Dünya’ya çarpması vaziyetinde olası senaryoları ele alan bilim insanları olası acil vaziyet planlarını masaya yatırdı ve bu cismin durdurulması için neler yapılabileceği üstüne planlar geliştirdi.

Çalışmada görev alan ekip, varsayımsal asteroit etki senaryosuna ‘2021 PDC’ ismini verdi. Bu senaryoya göre, gezegenimize 56 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroit, 6 ay içinde Dünya’ya çarpıyor.

Bilim insanları bu şekilde bir vaziyette asteroidin büyük bir nükleer patlama etkisi oluşturacağını ve korkunç neticelere neden olacağı konusunda fikir birliği yaptı.

Elimizdeki teknoloji ile bu şekilde bir vaziyete karşı etkisiz kaldığımızın altını çizen ekip tek çözümün çarpışma bölgesinin erkenden tahliye edilmedi olduğunu bildirdi.

Bu da on milyonlarca kişinin evlerini hatta ülkelerini terk etmeleri manasına, başka bir deyişle gezegenimizin en büyük mülteci krizi manasına geliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.