NASA, dünyanın yok oluş senaryosunu açıkladı!

NASA’da araştırma yapan bir ekip, artan Güneş radyasyonuna bağlı olarak ortaya çıkan oksijen azalması sebebiyle Dünya’da hayatın bir milyar sene sonra tarihler 1,000,002,021’i gösterdiğinde yok olacağını hesapladı.
Takip et
NASA, dünyanın yok oluş senaryosunu açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NASA, hayatın sonuna ilişkin tarih verdi. Araştırma yapan bir ekip artan Güneş radyasyonu sebebiyle Dünya’da hayatın bir milyar sene sonra yok olacağını hesapladı.

GÜNEŞ OKSİJENİ TÜKETECEK

Dünyanın sonunun gelmesinin nedeni oksijensizlik olacak. Ekibe göre Güneş, zamanla dünyadaki oksijeni tüketerek yaşanmaz hale getirecek. Araştırma ekibinin neticelerine göre Dünya’nın sonunun gelmesine bir milyar sene var.

400 BİN KERE DENEDİLER

Yayımlanan makaleye göre, Güneş ışınları sebebiyle yerküre oksijensizleşiyor. Fakat oldukça yavaş olan bu süreç günlük hayatı etkilemiyor. Yapılan modellemede günümüzden tam 1 milyar sene sonra yani tarihler 1,000,002,021’i gösterdiğinde oksijen miktarı yaşanamayacak seviyelere inecek.

Araştırma ekibinden Kazumi Ozaki, geliştirdikleri modeli 400 bin defa çalıştırdıklarını belirtti. Dünya ortalama 2.5 milyar sene önce oksijen zengini bir gezegen olmuştu.

GÜNÜMÜZ İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE KÜRESEL ISINMA

Oksijensizleşmeye bir milyar sene var fakat insanlığın önündeki en büyük tehlike küresel ısınma ve beraberinde getirdiği iklim değişikliği.

KARBON SALINIMI ESKİ HALİNDE

Kovid-19’un getirdiği kısa zamanlı normalleşme etkisini yitirdi. Karbon salınımı Covid-19 öncesi dönemlere geri döndü. Dünya sanayi öncesi döneme göre 1.5 derece daha sıcak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.