adplus-dvertising

NASA, DART misyonu ile asteroid vurdu!

NASA uzun süredir dünyaya çarpma ihtimali olan asteroidlere karşı geliştirdiği DART misyonu projesinde yeni bir başarıya imza atarak fırlattığı uzay aracının Dimorphos isimli asteroide çarpmasını sağladı.
Takip et
NASA, DART misyonu ile asteroid vurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın nefesini tutarak takip ettiği DART misyonu başarı ile tamamlandı.

Kasım 2021’de fırlatılan uzay aracı, yolculuğunu tamamladığında asteroide çarptı ve hızıyla yörüngesini değiştirmeye çalıştı.

Deneme Dünya’dan 11 milyon kilometre uzaklıktaki Dimorphos asteroidi üstünde yapıldı.

NASA, Dimorphos’un Dünya için herhangi bir tehlike yaratmadığını ve bu denemenin de asteroidi bize doğru yönlendirmeyeceğini söyledi.

ÇARPANA KADAR FOTOĞRAF GÖNDERMEYE DEVAM ETTİ

Dart’ın üstündeki kamera, 160 metre genişliğindeki Dimorphos’a çarptığı ana kadar her saniye bir fotoğraf yolladı. Fotoğraflar çarpma anında uzay aracının da yok olmasıyla kesildi.

Aynı zamanda Dart aracılığıyla taşınan ve birkaç gün önce uzaya bırakılan 14 kilogram ağırlığında, İtalya yapımı LiciaCube isimli bir nano uydu da uzay aracının Dimorphos’ta yarattığı krateri fotoğraflayacak.

LiciaCube’un çektiği fotoğraflar önümüzdeki günlerde dünyaya ulaşacak.

Uzmanlar gökyüzü incelemeleri ve istatistiksel analizler sayesinde Dünya’ya çarpması vaziyetinde bütün hayatı yok edebilecek asteroidlerin yüzde 95’inin belirlendiğini ve bunların herhangi bir tehlike yaratmadığını belirtiyor.

Fakat insanlık üstünde çok büyük etkileri olabilecek ve henüz belirlenmemiş daha küçük asteroidler olabilir. Dimorphos gibi bir asteroidin Dünya’ya çarpması vaziyetinde 1 kilometre çapında ve yüzlerce metre derinliğinde bir krater oluşabilir ve bunun etkisi oldukça büyük olur.

Bundan dört sene sonra Avrupa Uzay Ajansı’na ait üç uzay aracı, Hera isimli bir misyonla Didymos ve Dimorphos’ta takip çalışmaları gerçekleştirecek.

DÜNYA NE KADAR HAZIR?

Bir asteroidin Dünya’ya çarpması vaziyetinde olası senaryoları ele alan bilim insanları olası acil vaziyet planlarını masaya yatırdı ve bu cismin durdurulması için neler yapılabileceği üstüne planlar geliştirdi.

Çalışmada görev alan ekip, varsayımsal asteroit etki senaryosuna ‘2021 PDC’ ismini verdi. Bu senaryoya göre, gezegenimize 56 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroit, 6 ay içinde Dünya’ya çarpıyor.

NASA, DART misyonu ile asteroid vurdu!

Bilim insanları bu şekilde bir vaziyette asteroidin büyük bir nükleer patlama etkisi oluşturacağını ve korkunç neticelere neden olacağı konusunda fikir birliği yaptı.

Elimizdeki teknoloji ile bu şekilde bir vaziyete karşı etkisiz kaldığımızın altını çizen ekip tek çözümün çarpışma bölgesinin erkenden tahliye edilmedi olduğunu bildirdi.

Bu da on milyonlarca kişinin evlerini hatta ülkelerini terk etmeleri manasına, başka bir deyişle gezegenimizin en büyük mülteci krizi manasına geliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.