adplus-dvertising

NASA, Ay’da bulunan oksijen miktarını açıkladı! Tüm insanlığa yeter…

Dünya’nın doğal uydusundaki oksijen gündeme geldi. Ay toprağının üst katmanlarındaki oksijenin 8 milyar insanı 100 bin sene boyunca yaşatabileceği açıklandı.
Takip et
NASA, Ay’da bulunan oksijen miktarını açıkladı! Tüm insanlığa yeter…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NASA, Ay’da astronotların barınabileceği bir üs kurmak üzere çalışmalarını sürdürürken Dünya’nın doğal uydusundaki oksijen miktarı tekrardan gündeme geldi.

Avustralya’daki Southern Cross University’den toprak bilimci John Grant, The Conversation’da kaleme aldığı bir yazıda Ay toprağının üst katmanlarındaki oksijenin 8 milyar insanı 100 bin sene boyunca yaşatabileceğini ifade etti.

NASA, Artemis görevi kapsamında Ay’a göndereceği uzay aracının inşası için kısa zaman önce Avustralya Uzay Ajansı’yla anlaşma imzalamıştı. Böylelikle NASA, Ay’da insanlar için üs kurmaya bir adım daha yaklaşırken, bilim insanları da orada oksijen üretmenin en iyi yolunu bulmak için çaba sarf ediyor.

NEFES ALMAYI İMKANSIZ KILIYOR

Ay’ın atmosferi çok ince ve çoğunlukla hidrojen, neon ve argondan oluşuyor. Bu da insan gibi oksijene bağımlı bir canlı türünün Ay’da nefes almasını olanaksız kılıyor.

Fakat bilim insanlarına göre Ay’da gökyüzünde olmasa da yüzeyde bol miktarda oksijen var. Oksijen, Ay yüzeyini kaplayan, kaya ve ince toz tabakasından oluşan regolitin içinde hapsolmuş vaziyette.

Öte yandan Grant’in de aralarında yer aldığı birçok bilim insanı, Ay toprağından oksijen üretmenin mümkün olduğuna inanıyor. (The Independent)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.