adplus-dvertising

NASA, Ay’a su aramak için robot gönderiyor!

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Ay’ın güney kutbu yakınlarındaki Nobile kraterine donmuş su aramak maksadıyla bir araştırma robotu gönderileceğini açıkladı.
Takip et
NASA, Ay’a su aramak için robot gönderiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

euronews’te yer verilen habere göre; Senelerdir Ay’ın kutup bölgelerine su bulmak için araştırma yapmayı planlayan NASA, kraterlerin tabanında sıkışmış su buzlarının gelecekteki astronot görevlerinde içecek su, solunacak hava ve geri dönüş için roketlere yakıt olabilecek hatta güneş sisteminin dışından Dünya’ya dönüşlerde kullanılabilecek yakıt için yararlı bir buluş olacağı öngörüsünde bulunuyor.

NASA, Ay’a su aramak için robot gönderiyor!

NASA bu maksat doğrultusunda atılacak ilk adım için VIPER (olatiles Investigating Polar Exploration Rover) isimli uzay aracının tespit edildiğini açıkladı.

NASA, Ay’a su aramak için robot gönderiyor!

VIPER’ın Nobile yakınlarına inişinden itibaren 100 gün süreyle bölgede keşif çalışması yapması planlanıyor.

NASA, Ay’a su aramak için robot gönderiyor!

NASA gezegen bilimi bölümü direktörü Lori Glaze konuyla alakalı yaptığı basın toplantısında aracın Ay’ın toprağıyla temasta olacağını ve hatta birkaç metrelik delik açacağını söyleyerek bu sayede Ay’la alakalı bilinenlerin daha iyi tanımlanmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Ay’ın kutupları güneş sisteminin en soğuk bölgelerinden NASA, Ay’a su aramak için robot gönderiyor!

VIPER Ay’ın güney kutbunun batı ucunda Nobile kraterinin yakınlarına iniş yapacak. 65 kilometre genişliğindeki kraterin bir cismin çarpması neticesi oluştuğu tahmin ediliyor.

Kutuplara yakın bölgeler güneş ışığı ufuktan az ulaşabildiği için devamlı gölgede kalmaları nedeniyle güneş sisteminin en soğuk bölgelerinden olduğu tahmin ediliyor.

Güneş panelleriyle çalışacak olan ve Dünya ile temasını sürdürebilmesi için ışığa ihtiyacı bulunan VIPER’ın aküsünün karanlıktan en fazla 50 saat kadar çalışmasına yeteceği bildiriliyor. Bu sebeple aracın fazla karanlık bölümlerde fazla ilerlemeyeceği tahmin ediliyor.

NASA, Ay’a su aramak için robot gönderiyor!

NASA yetkilileri Nobile bölgesinin hem yumuşak hem de çeşitli bir arazi sunması nedeniyle araç için en uygun bölgelerden biri olduğunu söylüyor.

VIPER ortalama bir golf otomobili büyüklüğünde ve ortalama yarım ton ağırlığı ile yüzeyin altından örnek toplamasına ve geri getirmesine olanak veren bir dizi araç gereç taşıyabilme kapasitesine sahip.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.